pondělí 1. října 2012

HER NAME IS CALLA - MAW 10''

10“LP (Denovali Records)

V ruce držím krásnou desku a její drážky ukrývají krásnou hudbu. Křehkou, nervní a velice osobitou. Architekti netradičních zvuků se jmenují HER NAME IS CALLA a pocházejí z lokalit Leicester, Leeds, York v Anglii. Jejich zvuk balancuje (odkazuje) na hesla „experimental, dark-core, post-rock, music-noir, folk, world, & country, rock, acoustic, post rock“. Oscilují a styly propojují krásnou mlhavou atmosférou s osobitým fluidem. Kapelu jsem znal jen dle názvu. Zmíněné škatulky cíleně nesleduji, ale přesto musím říct, že jsem často doslova bez dechu, když některé skupiny slyším. HER NAME IS CALLA, jsou přesně tou variantou, nevěřícně poslouchám jejich zvuky a žasnu, co všechno se dá v hudbě ještě vytvářet. Jako by snad ještě všechno řečené nebylo. Psát o HER NAME IS CALLA, to je jako popisovat ranní mlhu. Vytratí se s odleskem slunečních paprsků a naše pocity se změní. Příště stejně budu všechno vnímat jinak.

Nedávno jsem dostal jednu z nahrávek HER NAME IS CALLA, jmenuje se “MAW“. Nosičem je velice krásný 10“ vinyl, který zaujme od prvního pohledu. Vévodí mu souhra černé a zlaté barvy. Hlavní motiv desky je magický, obdobně jako hudba. Nečekal jsem nic. Na gramofon jsem položil zlatý vinyl. Jehla zapadla do drážky a čas jako by se najednou zpomalil. Hudba je citlivá i nervní, mlhavá i konkrétní. Během poslechu se nejednou změnily mé nálady a pocity. Nechal jsem se zcela unášet. Je zajímavé sledovat, jak může být naše představivost provázaná s tóny. Jako bych byl s HER NAME IS CALLA propojený a nálada v mém pokoji se měnila dle tónů vycházejících z reprosoustavy. Hrají rozmanitou členitou hudbu, která je hodně osobitá a neuchopitelná. Líbí se mi momenty nejistoty. Zároveň je od prvních tónů cítit, že jejich hudba má prostor a dynamiku. Jako by mně tóny odnášely a občas se přistihnu, jak bych vše sledoval z dálky. Momenty nádechu a výdechu, světla a tmy. Pokud bych měl vybrat soudtrack k podzimním dnům, šáhnul bych právě po “MAW“. Stejně jako u většiny desek na Denovali Records, nacházím i zde svůj prostor, místo pro hledání a rozjímání. Podobně se k tvorbě možná staví i její tvůrci a rafinovaností tónů ho sami vytváří. Nahrávka je úžasná a má sílu. Uslyšíme od krásných tónů, přes mrazivý zvuk ticha, hluky a vygradované momenty překvapení. Magické plochy se mění, místy až v chrámovou posvátnou hudbu.  Tóny, které mají svůj tep.

Na nosiči jsou tři písničky, příběh o třech dějstvích. První „Maw“ je něco jako post rockový orchestr, který plynule přejde do téměř písničkářské „The Beat That My Heart Skipped“, velice křehké písničky. Na straně B, je skladba „Dreamlands“. Začíná pozvolna a od začátku jsme v napětí, co přijde. Krásný jemný hlas zpěváka Toma Morrise, jemné tóny … střih … zvuková stěna … jako by začínal nový den. Velice smutný, tóny které svírají … střih … změna … rozjasnění … pocity a nálady se mění.

Nejsem konkrétní, snad i proto, že tak na mně působí HER NAME IS CALLA. Myslím si, že tuto kapelu musíš najít sám a jen tak ji můžeš zcela docenit. Přesto musíš vyvinout určité úsilí, trochu se snažit. HER NAME IS CALLA kráčejí po cestě, která není zcela vyšlapaná. Pokud se rádi necháváte unášet, vyzkoušejte je, je to jiný svět. (S)

[Seznam skladeb]
1. Maw
2. The Beat That My Heart Skipped
3. Dreamland

http://denovali.com  
http://www.discogs.com/Her-Name-Is-Calla-Maw/release/2863869
http://hernameiscalla.com

Žádné komentáře: