čtvrtek 15. října 2015

Demöralyzér / ACULEOS - split


10“LP (DIY)

Před nějakým časem přišla do mé schránky u cesty deska, kterou o sobě dávají vědět plzeňští „hárkoristi“ Demöralyzér . Vyšla obdobným stylem, jako tomu bylo u jejich debutního singlu, tzn. téměř bez propagace. Nosičem je tentokrát desetipalcový formát, a jedná se o společnou nahrávku s pražsko-plzeňskými oi punx ACULEOS. Balíček s vinylem jsem otevřel ještě v letních dnech, a musím říct, že v hlavě mi hráli hlavně kapely Radioactivity a The White Wires. Droga mých letních dnů. Nepotřeboval jsem slyšet nic jiného. Hned jak jsem se podíval na split Demöralyzér / ACULEOS, bylo mi jasné, že každý nesází na „pohodu“. Mé „letní kapely“ neměli s tímhle splitem nic společného, jsou na druhé straně barikády. Demöralyzér, stejně tak jejich kolegové ACULEOS, hrají hrubou, neotesanou muziku, korektorem nezpracovanou. Texty jsou plné hodně osobité (místy dost agresivní) lyriky, žádnou romantiku nenajdeš. Nasranost, nasranost a zase nasranost. Kdybych měl z našich luhů, hájů a chodníků vypíchnou nějakou „sick“ desku, která letošní roky vyšla, asi bych ukázal právě na tenhle vinyl. Vysílají kopanec o své existenci, který je hodně „raw“, jak po hudební, tak textové stránce. ACULEOS s nimi zdárně drží krok, snad je i občas předběhnou. No vlastně je to celý hodně „raw“ – vlastně, až moc „raw“. To ale spíš konstatuju, než bych to opěvoval.

Demöralyzér jsou parta z Plně, na aktuální nahrávce s pozměněnou sestavou, bez zpěváka Franty. Prý zaspal nahrávání. Na svém sedmipalcovém „demu“ se představili jako přímočarý hardcore punk (nebo punk hardcore?) s nesvázanou lyrikou, a snad i osobitým přístupem (chápej „fuck you všechno“, ok?). Cítil jsem z nich výraznou snahu o individualitu (snad i za každou cenu), bodavost Angry Samoans, ale i „lopaťárnu“ ve stylu 86 Mentality. To poslední mě hodně bavilo. Na nové nahrávce došlo (kromě změny sestavy) k posunu stylu. Demöralyzér se od přímočarého hardcore/ punku odklonili (osobně si myslím, že to je velká škoda) a z nových válů cítím silný příklon k metalu / crossoveru. Nový zpěv jev poměrně srozumitelný, nahalovaný, a hudebně prostě cítím silnější heavy / crossover odér. Zní to dobře, přesto u mě jednoznačně vede nahrávka z roku 2013, ten přímočarej sound měl svou sílu. Ale je to samozřejmě věc vkusu. Na demu zaznělo „punk is dead, asi budu skinhead“, že by „punk is dead, asi budu metalista“? Hárkor püčo 2015 ve stylu Demöralyzér, je mixem hardcore, punku, metalu a crossoveru, klasicky s hodně neotřelými texty. Lyriku ocení snad i fanoušci Městečka South Park. Jo, a pozor na to, v jednom textu Ti bude Satan lízat koule …

ACULEOS, to je název kapely, který mi naprosto nic neříká. Možná i proto, že stylu oi, se vyhýbám jako depešák metalistovi. Ale abych byl zcela upřímný, tak 86 Mentality mám hodně rád, a aktuální „pirátské oi“ kapely znějí hudebně hodně dobře. ACULEOS jsou SHARP Oi, mají svá žihadla a dokonce prodávají i svůj oi med. Hudebně uslyšíš poměrně jednoduchý punk, přímočarý, čitelný, bez kliček … s poměrně agresivními texty. Jo, měl jsem rád písničku “Punx N' Skinz“ od Crucial Unit, to jo! Sorry, nechci nikomu drbat do jeho scény, ACULEOS mně zcela míjejí … Podle „popisek“ by se mělo jedna o obnažený politicky korektní oi.

Split, na kterém se sešli dva zcela odlišné světy, ale právě možná „ty“ odlišnosti a jejich propojování boří zdi a předsudky. V každém případě tady heslo Punks And Skins United asi nejspíš platí … Varování pro intelektuály a post-punk, téhle nahrávce se raději vyhněte. (S)

http://bandzone.cz/aculeos
http://bandzone.cz/demoralyzer

PS: desku seženeš u kapel nebo v distru PHR.

Seznam skladeb:
01. Demöralyzér - Testováno na lidech
02. Demöralyzér - Tráva
03. Demöralyzér - Tsunami
04. Demöralyzér - Domácí víno
05. Demöralyzér - Hymna
06. Aculeos - Zabijačka
07. Aculeos - Aculeos
08. Aculeos - Obsaď a žij
09. Aculeos - Skins and punks

Žádné komentáře: