čtvrtek 8. ledna 2015

Bishops Green - EP

12“LP EP (Pirates Press)

Poslední dobou velice rád „ochutnávám“ různé styly hardcore / punku, kterým jsem se nikdy moc nevěnoval. Možná se jedná o zvědavost a snad se i snažím udržovat přehled, ale tohle není podstatné. Navíc, pokud někde v upoutávce uvidím slovo „Leatherface“, téměř vždy si kapelu prověřím, a snad i proto se mi v hledáčku zájmu objevila kapela Bishops Green (Vancouver, Kanada). Dostávám se tím do vod, kde nemám moc přehled, tím chci říct stylových. Musím napsat, že podle všech indicií patřili B.G. přesně do stylu, který nikdy nebyl v mém „top tenu“ ( … bavím se o oi punku). Nicméně musím uznat, že se jim povedla jedna věc, trochu mi otevřít oko jejich směrem, což před lety úspěšně začal xSebx (Short Fuse). Ano, často se vyplatí k věcem přistoupit bez předsudků a s otevřenou myslí. Jasné je jedno, hudba boří hranice a to je na ní skvělý! Přistoupil jsem proto k Bishops Green s čistou myslí, a dostávám energickou muziku, velice chytlavou a prdel nakopávající.

Už po několikátém poslechu si s kapelou prozpěvuju a části písniček mám zapsané v paměti. Většina pecek je skvěle napsaných, kdy jdou ruku v ruce melodie, energie a poměrně snadno zapamatovatelné texty. V upoutávce na desku mě zaujalo přirovnání k Leatherface. Jasný impulz a svým způsobem je to pravda. Jak to říct, „melancholický odér“, který mám tolik rád v tónech Frankieho Stubbse, místy nacházím i u Bishops Green. Samozřejmě v trochu jiném světle, jinak podané. The Cure měli písničku „Boys Don´t Cry“, a jak je vidět, i drsní kluci mají cit pro melodickej punk rock. Pokud si potrpíte na „škatulky“, kapela nejspíš patří do oi / street punku / hardcore scény. Doporučuju, ale dát škatulky stranou. Bishops Green nefungují nějak extra dlouho, ale je znát, že jejich členové mají hudební nadhled a v jejich tvorbě se odráží řada hudebním vlivů.

Jak je u Pirates Press dobrým zvykem, deska vychází v nadstandartní kvalitě, s pěkným obalem, potištěným sáčkem, barevným vinylem a kupónem pro bezplatné stáhnutí nahrávky z netu. Uslyšíš šest chytlavých energických pecek, které vládnou silným tahem na branku. Můj popis? Osekaný melodický oi / punk rock, bez jakékoliv „chemie“ a klišé, u kterého najdeme všechno podstatné, co tam být má. Každá z písniček má něco do sebe a každá má navíc zakódovanou svou specifickou příchuť. Při poslechu jedné z nich jsem si vzpomněl i na rané desky z Dr.Strange records, které jsem jeden čas hodně poslouchal. V další skladbě mě překvapil „emotivní“ nádech.  Všechny pecky ale spojuje energie, která z nich jen tryská. Ideální zvuková kulisa pátečního večera? Možná.

Bishops Green = mé osobní překvapení, a zároveň zjištění, že v „pirátském“ stylu nezní oi / punk vůbec špatně! Je možné se o tom přesvědčit na třeba na výběrech „Oi! This is Streetpunk“, kterých již na Pirates Press několik vyšlo. Fanoušci tohoto stylu punku budou kvality Bishops Green určitě znát, na ostatní přenesu své nadšení a doporučím jim je k prověření. Deska vyšla v roce 2013, rok po té následovalo album „Pressure“ a aktuálně je v LP singl poněkolikáté pře-vydaný. Pokud Ti něco říkají jména jako Cock Sparrer, Harrington Saints, Blitz … nebudeš zklamaný! Víc nemá cenu psát, tohle je fakt dobrý a chytlavý! (S)

Seznam skladeb:
Tumbling Down  
Blinded  
Senseless Crime  
Alone  
Stay Away  
The Crow 

Video k písničce „Tumbling Down“ najdeš na youtube.com

piratespressrecords.com
piratespressrecords.com/store/

bishopsgreen.ca

PS: desku seženeš u Pirates Press nebo u PHR Records.

Žádné komentáře: