čtvrtek 27. března 2014

Filthpact / Chulo - split EP

7“EP (Pancho Kid + kooperace labelů)

Kapely Filthpact a Chulo se potkávají na společném splitu, který je živoucím důkazem, že  „D.I.Y. síť přátel“ stále žije. Split propojuje odhodlání jít po špinavé D.I.Y. cestě, a vinyl může fungovat jako benzín pro srdce všech onášivkovaných crust grind punks. EP vyšlo v masivní kooperaci mnoha labelů (tím myslím 16cti) z celého světa. České luhy a háje zastupuje polovina Dead Heroes Records, anglická spojka, pojmenovaná jako Pancho Kid. Singl byl vydaný poměrně v tichosti, bez nějaké větší reklamy, a i tak tuším, že se zajisté dosta(l)ne k těm správným lidem. Filthpact, ani Chulo, nelze nařknout z nějakého kalkulu nebo snahy o přesah DIY. Desku si prostě budeš muset najít, nikdo Ti ji servírovat nebude. Obě kapely spojuje nálepka DIY a hudebně hrubé, poměrně nepřístupné, sdělení. Odlesk dnešních dní?

Filthpact jsou Skotska a na netu jsem se dočetl, že v sestavě najdeme člena Fastard. Nahrávku z jejich strany lze brát jako vinylové rozloučení, protože rok 2014 je ve znamení ukončení jejich činnosti (fungovali v letech 2004-2014). Svůj styl na své blog stránce celkem trefně označují jako „Scottish Sociopolitical Total Crust Violence.“ Čekej hodně hrubou crust brusku, se silným vlivem grindcore. Intro a jedeme … žádný slitování. Naprostej hrubej zabijáckej zvuk, crustcore/grind? Cítím grindcore náraz do palice, i zřetelnější crustovou chytlavost. Není to vůbec jednotvárné, kytara je hodně výrazná a crustová rytmika jako by byla proložená grindcore buldozerem. Nechybí ani valivé, pomalejší pasáže, a dokonce dojde na kytarové sólo. Tuhle partu si naprosto dovedu představit v malém špinavém squattu. Tam budou mít i největší sílu ničit. Nahrávka super, živě to musí být ještě lepší!

Partnery na druhé straně jim dělá „špinavé“ kolumbijské grind komando Chulo. Začátek jejich strany je poměrně pozvolný, intro, rozjezd … bum prásk a rozčísnou to dva přeřvávající se vokály. Střih. Zpomalení. Houpavý pomalý rytmus, a střídání pomalejších (místy až sludge) pasáží s rychlými. Střih. Chulo působí hodně „prasopalově“. Totální hudební destrukce, přeškrtnuté noty a něco pro ty, kteří se drží hesla „NOISE NOT MUSIC“. První poslech u mě nebyl nic moc, ale s dalšími se to hodně zlepšuje. Tihle kolumbijští grindheads jsou poměrně aktivní a u nás v ČR se mohli dostat do povědomí díky společnému singlu s vltavotýnským rychlopalem Rabies.

„D.I.Y. síť přátel“ stále žije. Obě kapely si naprosto dovedu představit v živoucí hmotě Play Fast Or Don´t Festivalu. Jejich síla by právě tam vyzněla nejvíc! (S)

deadheroes.cz
Celý singl je k poslechu na youtube.com/watch?v=8zryVS6FUyY.

Seznam skladeb:
1. Filthpact - King Of Shit 
2. Filthpact - Purge 
3. Filthpact - Dirty Words 
4. Filthpact - Tissue Of Lies 
5. Chulo - Nido De Cucarachas 
6. Chulo - HP.PV 
7. Chulo - El Desparche Es Una Jaula 
8. Chulo - Negativitad Absoluta (Ultimo Manifiesto Nada)

Žádné komentáře: