úterý 18. září 2012

Warsong - The Caravan

12“MLP (Sabotage Records)

Mám rád Sabotage Records, tím se nebudu tajit a hned v úvodu mohu říct, že očekávám každý nový titul. Vždy podvědomě tuším, že nové desky bude něčím zajímavé. Postarší „mladík“ Franz má nejspíš ten správný čuch, to jsem již v nějaké recenzi psal a opět se mi to potvrzuje. Navíc se mi líbí ještě jedna věc a tou je, jak velice tenká - stylová nit, prostuje většinou Sabotage titulů. Bavím se o temné lince, kterou kdysi tak proslavili Joy Division, The Cure, Wipers a právě ona, brnká na mé pocity, vyvolává nějaké emoce. Nejsilněji je zřejmá u The Estranged, ale najdeme ji v různé podobě na většině nahrávek ze Sabotage Records.

Jednou z novinek na Sabotage, je nové maxi EP kapely, která u nás není žádnou neznámou a není to nikdo jiný, než WARSONG ze Španělska (Zaragoza). Osobně jsem si k nim našel cestu velice rychle, hlavně díky mé oblibě jejich předchůdců. WARSONG povstali z kapel Insomnio / No Escape a nezapřou svůj jižanský temperament. Zaručeně vědí, jak namíchat vyvážený kotail melodického punk rocku s melancholickým odérem. Poměr zvládají nastavit přesně tak, aby to bylo vyvážené, nechyběl vražedný hitový potenciál a stále se pohybovali ve vodách punk/hardcore. WARSONG nechají zavzpomínat na zlaté časy DAG NASTY, ALL, THE WIPERS, ADOLESCENTS, The Freeze … návrat v čase a tribut 80tkovému melodickému hardcore-punku. Nostalgie se prolíná s nadšením, že slyším zvuk, který mám zažitý a nově přichází v lehce pozměněné, svěží podobě.

“The Caravan” je pětiskladbový maxi singl, na kterém jsou čtyři písničky WARSONG a jedna předělávka (WIPERS). Jedná se o písničku “Window Shop For Love“, kterou můžeme slyšet na albu “Is This Real?” portlandských WIPERS. Originál si můžete poslechnout na http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1Yq9ng9oaKo  a porovnat ho ihned můžeme s WARSONG podobou na http://www.youtube.com/watch?v=izpOuR68pNY . WARSONG se rozhodně nemusejí za nic stydět. Skvělé! Písnička působí novým, svěžím, “warsong odérem”.

Nahrávka přichází po úspěšném vinylovém debutu “Ancient times” a někde jsem se dočetl, že si ji kapela sama zaznamenala ve zkušebně. Masteringem ji dokončil Hajji Husayn z Red Dons. Jedná se o perfektní práci, nelze napsat nic jiného. Ikdyž stopáží není dlouhá, stále a rád, se k ní vracím. S každým dalším poslechem se mi dostává více a více pod kůži. V úvodu jsem zmínil temnou “emotivní” linku, ano cítím ji i z WARSONG a právě ona dodává jejich písničkám opravdu hodně. Nahrávka má energie na rozdávání a má až rockový odér. Velkou zásluhu na tom mají kytary, které znějí skvěle.

Další řádky nejspíš pozbývají významu. Podobně jako u Cat Party LP, si kvalitu nové WARSONG nahrávky může otestovat sami a zcela zdarma si ji stáhnout v mp3 kvalitě na blogu Sabotage / Taken By Surprise Records. Nese sympatický název "Two Hearts Are Better Than One", což myslím dostatečně odráží i přístup obou německých labelů. Pokud na tom budete podobně jako já, k se k nahrávce bude stále vracet a rozhodně se s elektronickou podobou nespokojíte. Osobně si přístupu Sabotage / Taken By Surprise velice cením. Deska vyšla za spolupráce Doomtown Records / Erste Theke Tonträger a Sabotage Records. Franz v anotaci na LP píše, že Warsong “The Caravan” by za pár let mohla stát “klasikou”. Ambinace k tomu rozhodně mají a já jim přeji hodně štěstí. (S)

http://sabotagerecords.net
http://www.thisiswarsong.com  
http://twoheartsarebetterthanone.blogspot.cz/
http://warsong.bandcamp.com/album/the-caravan-sabotage-erste-theke-doomtown
http://erstetheketontraeger.blogspot.cz/2011/11/ett-004-warsong-ep.html

Žádné komentáře: