pondělí 9. ledna 2012

Crusades - The Sun is Down and The Night is Riding In


12“LP (Sabotage Records)

Škatulka „power pop“ nabízí aktuálně spoustu skvělých skupin. Špička pomyslného ledovce je lokalizovaná v Kanadě, ale to je již myslím dostatečně známé. Právě ze země javorového listu pocházejí Sonic Avenues, Sedatives, Steve Adamyk Band … atd.. Poslední dvě skupiny spojují jména Dave Williams a Emmanuel Sayer (navíc hraje v Buried Inside) ze Sedatives. Oba dva založili Steve Adamyk Band a nyní je opět společně najdeme v poměrně nové kapele Crusades. Propojeních Crusades na jiné kapely je víc – členy najdeš v SEDATIVES, CREEPS, STEVE ADAMYK BAND, BURIED INSIDE a možná jsem ještě na nějaké zapomněl. Měl jsem rád, a stále mám, emo hardcore kapely z 90. let a o to větší radost mi v dnešní době dělají party jako Steve Adamyk Band, Statues, Sedatives, Sonic Avenue, Crusades … atd.. Crusades zní jako kdyby jsme se vrátili v čase a dávno zapomenuté kapely z Dr. Strange (Sinkhole), Go Kart (Weston) nebo z Lookout Recs., to znovu tlačili přímo na branku. Smíchej Steve Adamyk Band, Statues, Sedatives, Sonic Avenues + přidej záhrobní odér Phantom Limbs + hitovost „ramonů“ + sílu From Ashes Rise a obrázek o Crusades se Ti pozvolna rýsuje. Muzika Crusades kroutí nohy a jejich slova se zařezávají do hlavy stylem spirály.

CRUSADES = satanistickej pop. Co je to za blbost označení „satanistickej pop“? Ber to s nadsázkou - Crusades hrají harmonickou muziku, která je hodně melodická (parádní pop punk), s čistým - zpívaným zpěvem, který se nebojí přiznat melodie a z toho pramení označení „pop“. Přidej k tomu obal, který je čistě v duchu temné magie a texty, které něco říkají, reflektují některé negativní stránky víry a inklinují k temné magii - označení „satanistickej pop“ se rýsuje svévolně. Crusades mají zároveň všechny indicie skvělé mezinárodní DIY hardcorepunk kapely. Každý text je doplněným citátem a mně osobně nejvíc pobavil ten u první pecky „Attic (The Night is Riding In)“ - „Look Upon Me, I´m a Beast“ - Glen Danzig.

The Crusades, bylo to označení pro křížové výpravy, série náboženských válek, požehnané papežem a katolickou církví, s hlavním cílem obnovení křesťanského přístupu na svatá místa v Jeruzalémě a okolí. Tohle psaní jako by navozovalo atmosféru, která by měla panovat v naší mysli, když vezeme LP do ruky. Odvěký boj zla s dobrem? Dogmatismu s přirozeností? Slabosti se statečností? - „Každé náboženství na světě, které ničilo lidi, bylo založené na lásce. „ (Anton Szandor LaVey), to je další citát z desky. - Pěkně udělaný gatefold LP obal, s temně laděnou grafikou a správně otočenými kříži. Po záhrobním chrámovém intru se rozjede harmonický pop punk – melodický přesto s příchutí melancholie a nervozity, která je protkaná celou nahrávkou. Právě ona odlišuje Crusades od Statues, Steve Adamyk Band ... První strana desky je poměrně přímočarý tah na branku, jedna pecka střídá druhou a jsme doslova pod palbou „hitů“. Je to dobrý a hlavně návykový! Ano se nerozkoukáš a přenoska se vypne na konci strany desky. Otočíme a opět temně laděný začátek s chorálovým intrem. První písnička druhé strany je nejtvrdší z desky, s jinak položeným – až „new school“ zpěvem. Super to šlape a jako by to ukazovalo, že Crusades se experimentovat nebojí. B-strana je barvitější, kytarové melodie jsou proložené i občasným sólem – deska prostě pomalu graduje do bodu, kdy máš pocit, že se vznášíš a bolesti pozemského bytí jsou pryč – letíš. Sleduješ mraky a slunce, již nejsi nervózní, cítíš se dobře. Co dál? Desku otočíš a scénář se opakuje.

Super deska, která v mém TOP TEN vyskočila z 0 na 100 velice rychle a tuším, že všichni kteří v dnešních dnech poslouchají melodický punk vědí, že se vyplatí sledovat labely jakými jsou Sabotage Records, P.Trash nebo Taken By Surprise. Kanada vládne! Tím myslím Crusades, protože všechny zmíněné labely jsou z Německa :). (S)

PS: desku si můžeš zdarma stáhnout na blogu Sabotage / Taken By Surprise Records, takže názor si můžeš na Crusades udělat sám.

PS2: Evropský press vyšel v kooperaci Sabotage/Hardware Records.

http://www.sabotagerecords.net
http://twoheartsarebetterthanone.blogspot.com/
http://crusades666.tumblr.com/

Žádné komentáře: