úterý 27. listopadu 2007

The Now Denial "Mundane Lullaby"


CD digipack / LP gatefold (Sabotage Records)

Jsou to již tři dlouhé roky od doby, kdy The Now Denial vydali své poslední album. Zato letos si skupina, zdá se, vše bohatě vynahrazuje - vychází jim 12“LP vinyl "Viva Viva Threatening" a aby toho nebylo málo, tak mají venku i novou "Mundane Lullaby". O vydání se opět postaralo domovské vydavatelství Sabotage Records za spolupráce se Sounds Of Subterrania.

Kapela pro mě od prvního setkání představuje totální srážku mezi portlandským pojetím hardcore/punku (From Ashes Rise, Tragedy) a extrémním pojetím hardcore, jak ho známe od Dropdead. Skvěle znějící finální podoba vzniká především díky spojení talentu, hráčské zručnosti a zřetelně viditelných i slyšitelných novátorských postupů. Celková atmosféra nedá nevzpomenout na From Ashes Rise. Slyšíme je tam, nicméně styl, tolik F.A.R. profláknutý, hrají The Now Denial po svém a zatraceně dobře.

Nové skladby se mi zdají pomalejší, důraznější, zahrané více energicky a s mrazící jistotou. The Now Denial nepostrádají svou typickou crustovou rytmiku, metalický sound a pekelný zpěv. Ten se nese na vlnách kytar majících schopnost prořezávat špunty uvnitř zvukovodů. Od začátku skvělé, hrubé a dynamické. Všechny nástroje šlapou jako skvěle seřízený stroj. Výtečně se doplňují dvě kytary (pozor, dojde i na vynikající sóla) a ve spolupráci s přesnými bicími se vše „tlačí ven“ jako o život! Crustový buldozer řízený chlápkem, co má rád Dropdead i Motorhead. Zvuk celé desky je čitelný a vyzdvižený skvělou dynamikou, která desce dodává parádní prostorový zvuk. Výborná volba studia, řekl bych, díky které "Mundane Lullaby" získává patřičný rozměr.

Naprosto netypický je obal. Zdá se mi, jako by ho dával dohromady návrhář ovlivněný halucinogeny a spojil grafiky desek The Locus s posledním obalem Sunshine. Netradiční a vlastně skvělé! CD je v krásném digipacku: přátelé vinylů se mohou těšit na neméně povedený gatefold, kde vesele neveselý motiv vynikne moc pěkně.

Skvělé texty vycházejí z pohledu na svět, ve kterém žijeme, pod zorným úhlem zpěváka Sőrena. Neklišovité osobní pohledy, přesto však dostatečně politické a reflektující bolesti doby. Naprosto svěžím dojmem působí lyrika v předposlední písničce Picnic (Life Is A Picnic). Potěšily mě dva výňatky svědčící o dobrém vkusu – použité věty od Born Against a Rorschach. Textová stránka The Now Denial výtečně doplňuje jejich hudbu a podílí se velkou měrou na vytváření patřičně temné atmosféry.

"Mundane Lullaby" přichází po dvou řadových deskách, stejném počtu splitů (s Highscore a Seein red) a kompletce „Obey, Adapt, Shut Up And Die“. Abych řekl pravdu, po tolika nahrávkách bych nečekal, že tak tvrdě pracují skupina, jakou The Now Denial jsou, bude znít hůře než na těch předchozích. Jasně, od prvních tónů je jasné, že zúročili všechno z minulých let a svůj styl posunuli o velký kus vpřed. Propojení portlandu s jednoduchými účinnými riffy stále funguje. Zcela jistě naprosto přesně vědí, jak chtějí znít, a určitě tak znějí. Skvělý, zralý zvuk ve spojení s jejich stylem a moderním lehce metalickým soundem tvoří neřízený buldozer. Nevyhnu se jedné drobné poznámce. Část "Mundane Lullaby" mi připomíná skladbu, kterou s velkou oblibou hrají ve zkušebně moji spoluhráči. Napovím textem, který je, myslím, takhle: „Síly zla už přicházej od devíti bran / Nad sebou kříž obrácenej, na hrudích maj pentagram…“.

Další psaní je zbytečné, "Mundane Lullaby" vám nakope prdel! (S)

Sabotage Records
The Now Denial
Sounds Of Subterrania

(na CD/LP seženeš u Samuel Records)

Žádné komentáře: