čtvrtek 7. září 2017

HOLIDAY - California Steamin'12“LP (Pumpkin Records)


Následující řádky budou o debutovém albu anglické kapely HOLIDAY. Vlastně ani nevím, jak moc jsou u nás známí, stejně tak jako aktuální UK hardcore punková scéna. Začnu u sebe, přijde mi, že je to strašně dávno, kdy jsem ujížděl na garážových pop punkových na kapelách z labelu Dr.Strange nebo anglických hardcore punkových HDQ nebo Leatherface. Snad platí známé přísloví, že „staré lásky nerezaví“, s čímž se dá souhlasit nebo nesouhlasit, nicméně u hudby, nebo lépe některých kapel, to platí bezvýhradně. Když jsem poprvé zaslechl anglickou kapelu HOLIDAY, podvědomě jsem začal vzpomínat a oprášil si vzpomínky na doby dávno minulé. Máte-li rádi emotivní punkrock s patinou starých časů (měj na mysli hlavně zmíněné HDQ a Leatherface), plný silných melodií a melancholie? Pokud zní odpověď ano, kapelu HOLIDAY ber jako tip k prověření.


HOLIDAY mě strašně baví a pokusím se popsat proč. Prvním důvodem je jejich impulz „podívat se zpátky“, což vlastně nedělám extra rád, ale občas je fajn popustit uzdu nostalgii. Tím se trochu vracím k Dr.Strange Records, ale hlavně k anglickým HDQ a Leatherface. Silné nosné melodie, melancholie, ale i svěží čistá energie. Nejen to, pozitivní energie. Tím mě čapli za pačesy. Obě kapely hráli melodicky, přesto jsem je vždy považoval za hardcore punkové. Nikdy nebyli jen bezduchou pop punkovou zábavou. Celé je to jednoduché - HDQ i Leatherface byli o skvělých písničkách. Vždycky mi vylepšili náladu a to se jim daří dodnes. Svým způsobem jako by poslech jejich muziky vnášel pozitivní světlo i do nálad posluchače. Melodie, punk, melancholie a svěžest. Jak je k mé radosti vidět, všechny tyhle věci fungují i v roce 2017, kdy vychází debutní deska anglických California Steamin'. Obsahuje všechno zmíněné …


HOLIDAY jsou z Manchesteru a poprvé jsem se s nimi setkal díky jejich split singlu s Epic Problem. Nejsou myslím úplnými mladíky, ale podle jejich hudby mají zaručeně mladá srdce. HOLIDAY jsou přesně tím elixírem mládí, kterým si chci pravidelně „opíjet“! Po EP a split singlu přicházejí s velkou deskou pojmenovanou California Steamin'. LP v zelené barvě vyšlo za spolupráce Pumpkin Records, Brassneck Records, Prejudice Me Records, Antikoeper Export a No Time Records! a přiblížit ho může video No More Coats, No More Homes. No, v téhle době je již dávno k poslechu na bandcamp profilu kapely, ale třeba i na na dyingscene.com, kde o nich napsali, že znějí jako Oasis hrající covery Leatherface. Teď se budu trochu opakovat, jeden jejich člen hrál v kapele Burn All Flags (UK), najdeš je i na výběru Euro Thrash Retribution: Barbaric Thrash Vol. VII (625 Thrashcore), další byl v sestavě Grover ( discogs.com/Grover ) a ostatní členy můžeš potkat v Black Star Dub Collective, Conscious Youth, Dead Subverts, Autonomads, The Great St.Louis a možná ještě dalších partách nebo projektech. Na split EP s Epic Problem měli dvě pecky melancholického / melodického „emopunku“, plného silných melodií, skvělých nápadů a s texty o vážnějších sociálních tématech.


Album California Steamin' má parádní „zevláckej“ kreslenej obal, to mě baví. Hudebně ho otevírá pecka Let's Go Outside. Skvělá písnička, která nastaví pomyslnou laťku celé desky, a ostatní skladby se od ní pomyslně odrážejí. Jestli se mi HOLIDAY líbili na splitu s Epic Problem, potom s velkou deskou jejich umění pracovat s melodiemi a melancholií zcela rozkvétá do plné krásy. Přinášejí vše, co jsem popsal výše. Zase, není to jen o zábavě, což zdůrazňují texty plné sociálních komentářů. Hudebně nic není uchvátaný, pecky jsou hraný ve středním tempu a z desky prostě dýchne velice svěží vánek! Obal můj skvělej dojem podtrhuje a stejně tak i xeroxovaný insert s ručně napsanými texty a nápisem „you can be anything you want to be …“ Velice dobrý debut, na který by možná hlavou pokyvoval i Dickie Hammond (R.I.P.) (S)


pumpkinrecords.co.uk
holiday.bandcamp.com
Live: youtube.com

Seznam skladeb:
Let's Go Outside      
Tuppence For Hate  
CQ    
No More Coats, No More Homes   
Lunch Break 
Dark Matters
It Rains         
Everything Seems So Strange These Days 
Desperation Town    
Summerseat 

Žádné komentáře: