pondělí 5. září 2016

New Dog - CLASSIC BALLROOM DANCES


12“LP (Lokal Rekorc)

Čas letí rychle. Suché konstatování. Přijde mi to jako včera, když mi Adam Nenadál (po svém koncertě v olomoucké SF Mini rampě) daroval jednu z posledních Lokal Rekorc desek. Ano, New Dog „Classic Ballroom Dances“. V okamžiku, kdy jsem vinyl dostal, mi to moc nenapovědělo, a stejně tak i teď v úvodu zůstaneme pouze u tohoto anonymního označení. Jak většina posluchačů nejspíš tuší Lokal Rekorc je permanentní DIY experiment, na kterém se může podílet téměř každý. To se do povědomí určitě zažilo. Základní ideou Lokal Rekorc je co největší participace všech bláznů, magorů a podivínů okolo, propojených nadšením. Tohle osobně hodnotím jako nadmíru sympatické a v dnešní době bych se nebál použít ani slov jako úžasné a inspirativní. Ostatně je na každém, jak s „lokal rekorc manifestem“ naloží. O vydání alba „CLASSIC BALLROOM DANCES“ se postarali nadšenci propojení Lokal Rekorc. Mluvím o evropském nákladu, americké vydání vyšlo v režii známého labelu Kill Rock Stars (kapel zde vyšla tuna, já mám v hlavě kapely jako Men's Recovery Project, Born Against …).

Co si představit po označení New Dog? Osobně jsem neměl žádný představy, ani náznaky, takže jsem byl ve spojitosti s názvem labelu v očekávání. Něco jako když se malé dítě těší na dárek. Osobně si skoro myslím, že ta očekávání jsou na tom všem to nejlepší. Těšení nezůstalo nenaplněné! New Dog je projekt chlapíka jménem Anar Badalov. Narodil se v 80. letech v Baku (Ázerbajdžán) a jeho rodina se následně přistěhovala do Baltimoru. Jméno Anar Badalov najdeš v sestavě kapel jako Metal Hearts a Travels. Anar je navíc amatérský boxér a to je pro mně asi největší paradox.

Již podle traileru alba je jasné, že se bude jednat o muziku s vlastním ksichtem, metronomem a náladou. Anar Badalov se hudebně vyjadřuje naprosto opačně, než bych od něj očekával (ano, myslím tím na obraz boxera a v hlavě mám obraz desky Y “Ali Bomaye”). Jeho deska „CLASSIC BALLROOM DANCES“ je krásná, snad až intimní. Od prvních tónů mně deštivá poklidná nálada nenuceně manipuluje do světa podle Anara. Na tom světě je krásná jedna věc – máme prostor pro rozjímání a všechno se tak nějak zklidní. Jules Verne měl dar vpustit duchem odvážné do světa virtuálního světa dobrodružství. Anar je jedním z autorů, kteří otvírají dveře do světa poklidné muziky, která se nese snad až v meditační rovině. Na desce je krásných devět skladeb. Nesou se v bloumavé atmosféře, vládne jim krásný hlas, a otevírány jsou nejedny dveře našich myslí.

Pokud to jeho písničkám dovolíš, zpomalí Tvůj svět, vlezou Ti pod kůži a je možné, že v nich najdeš klid. V dnešní rychlé době právě tenhle moment hodnotím velmi pozitivně. Obal desky dělala Palma z dua Leto a líbí se mi. Je svým způsobem tajemný a nikam nemanipuluje. Dočetl jsem se, že titul „CLASSIC BALLROOM DANCES“ byl inspirován básní jugoslávského básníka jménem Charles Simic. „CLASSIC BALLROOM DANCES“ je krásná deska, která je sama sebou a vtahuje do svého světa. Svět s ní může být lepší.

Čas letí a New Dog přicházejí s další novinkou, mají venku nové album “TEETH MARKS“, která vyšlo opět na Lokal Rekorc a píší o ní “Třetí deska New Dog se jmenuje “Teeth Marks” a je snad je prý ještě lepší než “Classic Ballroom Dances”. Osobně se těším …(S).

anarbadalov.com
amigohome.cz
lokalrekorc.cz
discogs.com/New-Dog-Classic-Ballroom-Dances/master/918514

PS: Anar Badalov neboli New Dog  je v září na turné s letošní deskou "Teeth Marks" a termíny koncertů najdeš na amigohome.cz. Aranův rozhovor s Anarem je TADY.

Žádné komentáře: