úterý 14. června 2016

Roman xJesusx Láriš - UKHC

 fotokniha

Novotou a tiskařskou barvou ještě voní kniha fotek (photobook) s názvem UKHC. Jak název napovídá, je věnovaná anglickému hardcore, respektive londýnské DIY scéně. Autorem je Roman Láriš, aka xJesusx a tohle dílo je v pořadí jeho třetí fotoknihou. Roman se před lety přestěhoval z Bratislavy do Londýna, a hardcore punk na hřebík nepověsil, takže svým fotoaparátem zachycuje množství londýnských koncertů, řekl bych převážně ve 12 Bar Clubu. UKHC je čerstvou novinkou, následuje po knihách Black Sheep[un]titeld, a vyšla v nákladu 200ks (40 z nich je k dispozici v ČR). Roman je příznivcem DIY, a celou knihu financoval na základě před-objednávek, a podpory (objednávkou) od mnoha lidí, kteří jsou v knize jmenovitě uvedeni. Hned v úvodu zmíním, že tenhle silný důraz na DIY, a dále zmíněná podpora dalších nadšenců je mi hodně sympatická. Vlastně aktuální status je ten, že kniha je vyprodaná a k dispozici zůstává jen pár kusů v UK a „české kusy“.

Knize jsem trochu pomohl na svět, stejně jako knihám fotek pana Sykyho nebo Smrčáka. Osobně všechny tři zmíněné autory a jejich knihy, hodnotím zpětně, s odstupem času. Síla všech tří knížek je dle mého názoru v jedné věci, když si je po letech vezmu do ruky a listuju, tak se mnohdy vracím v čase. Je možné, že při listování narazíš na koncert na kterém jsi byl, na již neexistující koncertní místo, zážitek nebo vzpomeneš na „známé tváře“ v koncertním kotli. Návraty, to je naprosto úžasný moment a to se mi na všech těchto knihách moc líbí a cením si toho. Říkám si jen, jak by bylo super, kdyby každé koncertní místo nebo kapela měla svého Láriše, Smrčáka nebo Sykyho, a věci díky jejich nadšení a práci, zůstávali uchované pro další léta, generace … ten moment „zachycení okamžiku“ cítím i z fotek v UKHC knize.

Jak vlastně kniha vypadá? Formát je na šířku 210 mm x výšku 180 mm, lepená vazba, křídový papír bloku knihy, a laminovaná lesklá obálka s chlopněmi. Jak jsem zmínil v úvodu svého psaní, většina fotografií je klubových a téměř rovným dílem zachycují kapely a moshující nadšence. Ze všech dýchne jedna podstatná věc nadšení a energie. Je prostě vidět, že lidi to na koncertě baví, a je jedno jestli stojí na podiu nebo před ním. Romanovi se to daří zachycovat naprosto skvěle. Líbí se mi i výsledný celek, poměr zachycených kapel vs. lidí. Jedno jde s druhým ruku v ruce a v knize je poměr vyvážený. Nejsem člověk, který by mohl fotky hodnotit „technicky“, osobně si ale myslím, že to „technika“ není nejdůležitější věcí, kterou chce UKHC sdělit. Ikdyž řemeslo je řemeslo, že? Takže mým laickým okem se mi všechny fotky zdají hodně dobré, až si říkám jen jednu věc – to lidi na těch koncertech v UK tolik „paří“? Rozhodně je poznat, že Roman perfektně zvládá kombinaci mozek / ruka a svůj stroj ovládá s letitou praxí. Nadšení a energie z knihy jen tryská.  Zajímavá je pro mě jedna věc, kniha má 144 stran a většina zachycených skupin jsou anglické DIY spolky. Seznam kapel, které v knize najdeš je poměrně rozsáhlý: austere, backdown, black shapes, boxkite, blind authority, breaking point, broken chakra, broken teeth, buckets of courage, bun dem out, cant relate, cast iron jaw, cb6, control, cold hard truth, crippler lbu, cthulhu youth, days of right, dead mans chest, desolated, digress, dysteria, dog fight, drawn in, dripback, dropset, eisberg, flowers of flesh and blood, gaia bleeds, gassed up, giants, gnarks, grappler, grove street families, guilt trip hardout, honour your pain, i loved i hated, in tongues, inherit, insist, internal war, iron curtain, iron out lbu, isolated, ithaca, lodf, murder circuit, no rest, noise complaint, no second chance, obstruct, off balance, oi polloi, overturn, pay the price, petrol girls, pints, proven, psychd out, put down, realm of torment, reaper, renounced, rough hands, shards, six ft ditch, solemn promise, splitknuckle, stab, strike back, survival, swan song, temper fray, think twice, too gross, tyrants, underlord, unlucky for some, up river, vaults, venom prison, we never learned to live, who cares & world weary… No a ikdyž si myslím, že sebevzdělávání v oblasti poznávání nových kapel nepodceňuji, tak jich z knihy mnoho neznám. Po mnohých jsem se již mrknul, nebo mám prověření alespoň v plánu. Je ale zajímavé, že ikdyž Anglie není zase tak daleko, tak snad mám trochu dojem, jako by to byl svět mnohem vzdálenější. Ale to je možná jen můj dojem.

Kamarád Černoch o knize napsal: „Bylo by velkou chybou myslet si, že hardcore je jen o hudbě. Tento druh hudby byl vždy spojen s určitým životním stylem a hudba, respektive koncerty, jsou jen jednou částí této komplexní kontrakultury. Životní postoj je v mnoha ohledech důležitější než samotná hudba. Ať už se jedná o straight edge, antirasismus, antifašismus nebo další sociální témata, hardcore punk formuje názory svých posluchačů a ovlivňuje jejich životy.  Mrzí mne, když vidím vyprázdnění hudby od těchto všech elementů, které dohromady tvoří svébytnou kulturu, která má sílu měnit nejen lidi pohybující se uvnitř, ale pozitivně měnit i své okolí. O to víc ale oceňuji všechny, kteří z této scény nejen čerpají, ale zároveň ji nějakým způsobem utváří - pořádáním koncertů, hraním v kapelách, psaním zinů, vydáváním desek nebo třeba vydáním knihy jako je ta, kterou právě držíte v ruce. To vše jen z nadšení a pro své vlastní přesvědčení.
Díky fotkám v této knize se podařilo zachytit atmosféru hardcore punku v jedné oblasti a v určitém časovém období. Přestože při psaní tohoto textu sedím asi 1500 km daleko od místa, kde byly tyto fotky pořízeny, dokážu porozumět atmosféře na nich zachycené. Je to spojením lidí, kteří jsou sice rozeseti po celém světě, každý z nich se na věc dívá z trochu jiného úhlu, přesto ale dokážeme najít společnou řeč a dohromady tvořit něco nového a posouvat se dál. Nezapomínejte na kořeny. Hardcore je víc než hudba.“ Petr Černoch

Z knihy opravdu dýchne nadšení a zapálení pro věc – a to jsou pro hardcore / punk zcela nezbytné věci. Fotky zachycují svět vzdálený cca 1500 km, což je vzdálenost, která se dá ujet na kole Favorit za deset dnů (Nevěříte? Nedávno jsem četl o dvou českých nadšencích, co tuhle cestu absolvovali.). Jak Roman sám píše - „Londýn je svet v svete, preto je aj jeho scéna veľmi rozmanitá a je v nej cítiť prítomnosť farieb a příměsí zo všetkých kútov světa …“ Díky téhle knížce můžeš ten svět omrknout i od nás … Skvělá práce myslím … (S)

PS: Objednat ji lze na amentma.bigcartel.com nebo v ČR bude dostupná za české poštovné u Samuel Records. Všechny "české kusy" budou benefiční na knihu fotek Ondřeje Fišera (R.I.P.), kterou plánuje dát dohromady Samuel Records (práce jsou zatím v začátcích ...). Pro informace o knize, a CZ objednávky, piš na email samuel email.

Žádné komentáře: