středa 5. srpna 2015

When There Is None ‎– Warpaint

CD/LP (Rock Star Records)

Rock City Aachen. Mám to v hlavě, aneb nápis na malé černé samolepce a pogující punx. Měl jsem ji někde nalepenou, ale to je již hodně let zpátky. Ano, přesně tohle se mi vybaví, když slyším o německém městě Aachen. Leží na jihozápadní hranici Německa s Belgií a Holandskem a další spojitosti vedou samozřejmě k labelu Rock Star Records, prože Aachen je pro RSR domovské město. Vydavatelství vedou již léta dva bráchové, kteří bez větších výkyvů v kvalitě pravidelně vydávají zajímavé desky. Mezi posledními nahrávkami je nové album od německé kapely When There Is None s názvem „Warpaint“.

Jak When There Is None přiblížit? Začnu zeširoka, osobně se stále rád seznamuji s novými kapelami, převážně DIY nebo v na startovní čáře. When There Is None beru jako neznámé jméno, čistý list papíru. Pokud sleduji aktuální melodické punkrockové / hardcore kapely (které aspoň trochu kladou důraz na zmíněnou DIY etiku), tak jsem poslední dobou zaregistroval hned několik jmen, které k sobě mají hudebně blízko, nebo alespoň mají podobný (sympatický) přistup k muzice. Každá z nich na to jde samozřejmě z trochu jiné strany, podobnosti ale najdeš. Uvedu jména ok? Takže například Sport (jejich album Colors je super!), Roller Girls, Static Me, Naive, Viva Belgrado nebo Audiocæneat! (potažmo i kapela KŸHL, kde najdeš jejich členy). Všichni jmenovaní jsou instrumentálně hodně vyzrálí, a právě na tuto stránku kladou patřičně silný důraz (můj dojem). Nástroje mají myslím stejnou „důležitost“ jako zpěv. Jak to myslím? Mám dojem, jako kdyby mathcore kapely hráli rock / punkrock. Nahrávky jsou poměrně „čisté“, a chybí jim i náznaky „mathcore“ zacyklenosti. Je z nich cítit patrný švih, jasnější tah na branku. Líbí se mi to, přesto se nemohu zbavit mathcore příchuti! When There Is None pracují s podobnou matematikou, co se hudby týče. Přidej k tomu druhou rovinu, kterou je zpěv a výsledný dojem bude zase kousek jinde. Zpěvák zní, jako kdyby zpíval syn pana Frankieho Stubbse z Leatherface. Ano, myslím si, že právě oni budou pro When There Is None velkou inspirací. When There Is None ale rozhodně nepůsobí jako kopírka, dávají do toho hodně ze sebe, mají svůj styl. Opět se vracím k instrumentální rovině, je hodně výrazná a až po několikátém poslechu se mi propojila se zpěvem. Dynamická muzika a chraplavý vokál? Ano nelze zapomenout na Leatherface, ale i na Hot Water Music. Leatherface a Aachen? Tady mi v hlavě projede i vzpomínka na „Sheer Terror of Emo“, kapelu For The Day. Od začátku jsou tedy celkem jasně vyložené karty, co se náklonosti týče.

Pan Frankie Stubbs v jedné písničce zpíval „… my heart is home …“. When There Is None mají v jednom z textů „Home is where, The coffee maker groans and moans, Heart is home, My heart in my throat …“. Ovlivněný jsme všichni. Rozebírat jsem to snad ani nemusel, přiznat lásku k Leatherface? To beru jednoznačně pozitivně! Přesto všechno, po prvním poslechu se mi deska „Warpaint“ ale zdála nevýrazná. Ano, bez většího tahu na branku. Poslouchal jsem ji přesto stále dokola a aktuálně mohu napsat, že všechno vypadá jinak. „Warpaint“ je druhé album, které kapela vydala a já se rozhodně mrknu po jejich debutu. Snahou mého psaní bylo snad jen naznačit, další hledání je na případných zájemcích. "Warpaint" je rozhodně dobrá deska, na které jsem neplánovaně získal slušnou závislost. Zajímavá kapela. (S)

 

https://whenthereisnone.bandcamp.com/album/warpaint

https://www.youtube.com/watch?v=lKo4UVP8tqY

rockstarrecords.de

 

Seznam skladeb:

1   The Sea Is   My Sister   

2   Warpaint   

3   Embers   

4   Have Love,   Will Stay For Coffee   

5   Control   

6   Tiger   Lungs   

7   The Big Sleep   

8   Miss Black   Milk   

9   Tidal Wave   

10   Almost   Right Words   

11   Wrong Way   Up In A Blood Stained Sleeping Bag   

12   Separated   And Afraid

 

Žádné komentáře: