čtvrtek 12. března 2015

FM359 - "Truth, Love & Liberty"

12“LP (Pirates Press Records)

Co si představit pod FM359? Ne, nejedná se o novou rádiovou stanici, je to název kapely ze země za velkou louží. Nefungují dlouho, své premiérové vystoupení měli na koncertní oslavě jubilejního 9. výročí vydavatelství Pirates Press, která proběhla v roce 2013. Nějaký čas od té doby utekl a po singlovém debutu „Some Folks“ vydávají „piráti“ jejich debutní album s názvem "Truth, Love & Liberty". Poměrně rychlý nástup, který je nejspíš daný i tím, že v kapele najdeme ostřílené muzikanty, možná známé ze svých předchozích skupin - Mike McColgan (Street Dogs & původní zpěvák Dropkick Murphys), Rick Barton (Continental & původní DKM kytarista), Johnny Rioux (Street Dogs & The Bruisers), Pete Sosa (Street Dogs, Roger Miret and The Disasters), Hugh Morrison a Halston Luna. FM359 jsou pokérovaní postarší pánové hrající mix amerického country, tradičního gospelu a celtic punku.

Začnu trochu zeširoka. Není to tak dávno, co se do Prahy opět vrátil Austin Lucas. Jeho jméno bude znát myslím každý, komu není slovo hardcore / punk cizí. Nebudu se teď bavit o tvrdé muzice, Austina použiji jako pojítko s „folkem / country“, respektive jeho americkou podobou. Jsem odchován „českými“ poměry a tenhle styl muziky naprosto nic neříkal, přesto mi Austin svým „srdcařským“ způsobem otevřel dveře. Naprosto souhlasím s popiskou, která byla uvedena k jeho nedávnému pražskému koncertu, dovolím si citovat „…v té době přeci jen ještě nebylo úplně běžné, aby čeští punkáči a crusteři poslouchali folk nebo country a právě to dokázal Austin Lucas změnit. Prostě jedno velké srdce, které jen hraje a zpívá tak, jak to cítí, vy posloucháte a další slova jsou úplně zbytečný…“. Austin mě samozřejmě, stejně jako mnoho jiných, chytnul za srdce, a zároveň ukázal na další jména v řadě. Díky němu jsem začal více „zaostřovat“, a dostal jsem se k dalším sólovým zpěvákům, kteří odkazovali na další skupiny z hardcore / punku. Ano, myslím tím jména jako Chuck Ragan, Tim Barry, Jon Snodgrass, ale i Chip Hanna nebo Mike Ness. Ano samozřejmě, poslední dvě jména jsou stylově trochu jinde, ale svým způsobem je mám v jedné škatulce. Zjistil jsem, že výpovědi stárnoucích punks mi naprosto nevadí, co víc - líbí se mi, a protože jsem měl již „oči otevřené“, narazil jsem na i skupinu FM359.

Zaujali již debutním singlem a je samozřejmé, že velká deska přinesla více prostoru. Pilotním singlem „Some Folks“ načrtnuli obrysy, debutním albem "Truth, Love & Liberty" se k posluchačům dostává již tvorba v plné parádě, a o několika dějstvích (myslím písničkách). "Truth, Love & Liberty" mě zaujala od začátku, ale síla téhle desky se dostavila až po mnoha a mnoha posleších. Stejně tak jako nahrávky Chucka Ragana, se mi neoposlouchá, ba naopak každý další poslech něco přináší. Poslouchat ji můžeš doma při hraní s dětma, v práci … stylově je to deska příjemná a pohodová na poslech. Tradiční americké country, je říznuté charismatickou podobou jakou mám rád u výše zmíněných zpěváků (oproti nim působí tvorba FM359 „košatějším“ dojmem, protože oni jsou kapela). Navíc přidej trochou rockové velikosti, špetku Floging Molly hospodské rozevlátosti a šarmu Joe Strumera. Výsledek by mohl trochu připomínat FM359. Všechny písničky zní skvěle, jsou velice dobře napsané, zahrané, a mají v sobě zakomponovaný jak hitová potenciál, tak jistou životní skromnost. Alespoň takový z nich mám dojem. Ten osobní dojem (přístup) z desky, textů, je určitě důležitý pro její docenění. Stejně tak i to, že tyhle postarší chlápkovi zpívají celkem osobní cesty, možná o svých životních cestách, radostech, i strastech. Možná jsou v životech jinde než ty, žijí jiné životy, ale v nějakých tématech si možná řekneš „jsme na stejné lodi“. Tak nebo tak, skvělá deska ve svém stylu. Seženeš u Pirates Press …  (S)

Ochutnávky najdeš na netu, třeba na  youtube.com.

piratespressrecords.com

piratespressrecords.com/new-fm359-truth-love-liberty

Seznam skladeb:
Side A:  
Some Folks
I'll Be On My Way
A Little Sign
Forbidden Love
When The People Check Out

Side B:  
I Saw The Light
Bring It On
Restless Man
It Stays With Me
Sons Of Liberty

Žádné komentáře: