čtvrtek 2. října 2014

Bolesno Grinje - Chronicles from the tomb

12“LP (SM Musik + více)

Grindcore pozdrav z Chorvatska! Nová deska Bolesno Grinje. Extrémní hudba, která by se dala přirovnat k rannímu profackování, místo šálku horké kávy. Následně pak celodennímu přemýšlení, jestli se nám to zdálo nebo se to opravdu stalo. Grindcore fanatici kapelu Bolesno Grinje určitě znají (myslím, že dvakrát hráli na Obscene Extreme) a vědí co očekávat. Já jsem tušil, moje očekávání byla naplněna, a přišlo i něco navíc! V ruce držím novou, a již sedmou (?) desku od těchto chorvatských pánů (ano, dle vzhledu lze říct pánů, ale rockeři nestárnou, že?). Stačilo by o ní napsat „fucking GRINDCORE“ a řekl bych tím všechno podstatné. Ostatní text jsou řeči navíc!

Deska je naprosté zlo, jízda od začátku do samého konce. Nejsem ortodoxní grinder, ale mám v tomhle stylů své oblíbence. Rád si poslechnu přímočarý grindcore válec ve stylu Cyness, líbí se mi spousta amerických hrubozrnných grindcore kapel… tomuto stylu jsem otevřený a často ho rád poslouchám. V oblibě mám hlavně moment „vypnutí“, kdy se mi do palice valí hrubá muzika, které se nemohu ubránit, a nejde uhnout stranou. Grindcore si ordinují několikrát do měsíce, řekněme ze zdravotních důvodů, očistných pro hlavu i mysl.

Jméno Bolesno Grinje registruji dlouho, tito chorvatští „grindheads“ ničí ušní bubínky posluchačům extrémní muziky od roku 2000. Na jejich produkci je zub času znát, myslím v dobrém slova smyslu, muziku mají vypilovanou do maximálních detailů. Tah na branku je jednoznačný. Jejich tóny uzemní a nezbyde moc času na rozjímání! Podobně jak to mám na grindcore kapelách rád. Očistný proces regenerace duše přichází přes hrubý zvuk. Album „Chronicles from the tomb„ není čistý grindcore, četl jsem popisku popisku death grind, což asi o její členitosti něco napoví. V každém případě deska valí od začátku do konce, a nepoleví ani na vteřinu. Grind v podání Bolesno Grinje je proložený metalovou / deatmetalovou příchutí a to určitě kapele otevírá dveře i k metalovému publiku. Instrumentálně zabijácký. Vokál hrubej a čitelnej, zpěvák dle všeho texty zpívá a je jim i rozumět. Nebudu přirovnávat k jiným kapelám, jak jsem napsal v úvodu, popis „fucking GRINDCORE“ vystihuje vše!

Na předchozí desce (podílel se na ní, stejně jako na této aktuální, i Obscene Production) s názvem „13“ nahráli Bolesno Grinje svých 18 nejlepších skladeb ve studiu Ja Sam Gluh a masteringem z vyhlášeného Posti studia z Helsinek. „Chronicles from the tomb“ je nahrané ve stejném místě a mastering dělal Brad Boatright at Audiosiege audiosiege.com. Obal je od grafika Luise Sendona sendonluis.blogspot.com . No, samá zavedená jména. Osobně si na ně nepotrpím, vždy mě spíš zaujme skutečnost, že kapela si dělá věci sama, přesto kapele nelze upřít, že do věcí investuje peníze, energii a jejich deska je po zvukové i grafické stránce vypilovaná do „profi“ podoby.

Aby to toho nebylo málo, a do třetice, Bolesno Grinje = „fucking GRINDCORE“.  Důkazy jsou předloženy ZDE.

sm-musik.de/de/
bolesnogrinje.org 

Seznam skladeb:

Tragoyi Na Duši (Traces On The Soul)
Grobnica (The Bomb)
Addicted To Grind
Hrana Kao Oružje (Food As Guns)
Bogato Goyno (Right Shit)
Natrag Na Dno (Back To Bottom)
Poyratak Otpisanih (Return Of The Rejects)
Eutanazija 2009 (Euthanasia 2009)
Demodex
Z.L.O. (E.V.I.L.)
Blindman
Dijete Kaosa (Child Of Chaos)
Propast Sistema (System Downfall)
Uskršnji Infarkt Party (Easter Heart-Attack Party)
Poyratak Otpisanih Pt. 2 (Return Of The Rejects Pt. 2)
Eurob (Euroslave)

Stream / download na bolesnogrinje.bandcamp.com/
Záznam koncertu z Obscene https://www.youtube.com/watch?v=3NcRzchYJ2o

BOLESNO GRINJE – Blindman - youtube.com
bolesnogrinje.bandcamp.com/
discogs.com 

Žádné komentáře: