středa 28. května 2014

THE ESTRANGED - Type Foundry Session 1

12“LP (Sabotage Records)

THE ESTRANGED jsou post punks z Portlandu. V punkových kruzích určitě nebude neznámou, že se zde sešli členové kapel REMAINS OF THE DAY, FROM ASHES RISE, HELLSHOCK, WARCRY. Hudební produkce THE ESTRANGED se ale od zmíněných spolků hodně odlišuje a výčet kapel nenapovídá mnoho o jejich stylu, ale spíš o tom, že parta je složená z postarších ostřílených muzikantů. Pohledů na THE ESTRANGED může být několik, pokud budu mluvit za sebe, mohu jednoznačně napsat, že mě jejich recyklace Joy Division, Wipers, The Cure naprosto sedí a co víc, hodně baví. Otestoval jsem svou náklonost i několikrát živě a funguje skvěle! Je fajn vidět, že na hardcore/punkovou kapelu dokáží pařit punks, crusteři, indie rockeři … prostě rozdílní lidé? Ano, to jsem viděl na posledním koncertě THE ESTRANGED v Brně a je to super! THE ESTRANGED nás svým potemnělým zvukem vracejí do dob minulých a je nemožné nevzpomenout si třeba na Wipers.

Začátkem roku 2014 vyšlo THE ESTRANGED třetí album s názvem „s/t“ a souběžně s ním vychází na německém labelu Sabotage Records kompilační deska s názvem „Type Foundry Session 1“. Není prvním vydáním, původně spatřila světlo světa v roce 2007 na Dirtnap/Black Water Records, oba dva labely jsou z Portlandu a tuším, že vyšla i v Japonsku na HG:Fact. Na vinylu jsou skladby ze singlů „s/t“, „Sacred Decay”, „Entranced”, 7”Ep splitu s Autistic Youth a PDX comp. 7" (Black Water), které byly nahrané v Type Foundry studiu (Portland). Celkem 8 pecek pro všechny, kteří se rádi vracejí do dob raného amerického punku (éry Wipers) a Joy Division.

Téměř všechny písničky z LP mám doma na EP´s. Vinylová kompilace má tu kouzelnou moc, že poskládáním vzniklo různorodé album. Písničky, které znám dostali novou dimenzi, různorodý rozměr. „Type Foundry Session 1„ zní přesto uceleně a já jednotlivé pecky vnímám zase v trochu v jiném světle souvislostí, než na samostatných singlech (dnes jsou již myslím vyprodané, a je dobré, že díky reedici jsou dostupné za rozumné peníze na vinylu).

THE ESTRANGED nepostrádají charisma, energii, a v jejich podání slyšíme hodně příjemný osobitý post punk. Minimalistický, potemnělý a s důrazem kladeným na detaily. Deska mapuje ranou tvorbu kapely, kdy byli (dle mého) více The Wipers než Joy Division a na tenhle stylu punku mají opravdu talent. V některých písničkách si mě naprosto omotávají výrazné kytarové linky … velice vydařené jsou například v písničce „Sacred Decay“, kterou miluju od samého začátku až do konce.

„Type Foundry Session 1„ je 8 písniček z počátků kapely a přesto si říkám, že již tehdy zněly hodně výrazně. Pokud máte THE ESTRANGED rádi, chybí Vám zmíněné EP´s, neváhal bych … punk, death rock, indie, new wave ... mají to v sobě všechno! (S)

PS: Jak je u Sabotage Records dobrým zvykem, celá nahrávka je kompletně k poslechu na Sabotage bandcampu - sabotagerecords.bandcamp.com

PS. Desku seženeš u PHR nebo Day After.

sabotagerecords.net/  

 

Seznam skladeb:

01. Fast Train 
02. The Masses 
03. Sacred Decay 
04. Through The Night 
05. Statue In A Room 
06. Nothing To Say 
07. Entranced 
08. Villified

 

Žádné komentáře: