středa 21. května 2014

JAKUBYSKO / PASKUDA - split

12“LP (Totalitarianism Still Continues)

Nad Tatrou se znovu zablýskalo! Rychlá doba, si žádá rychlý krok a pokud si pustíš JAKUBYSKO nebo PASKUDA nemůžeš zpomalit, ani kdybys chtěl. Obě kapely hrají hodně extrémně, rozuměj rychle, a co víc, je velice těžké je zaškatulkovat specifikovat. Heslo „Play Fast Or Don´t“ se pro obě kapely hodí naprosto perfektně, takže pokud střelba z kulometu lahodí Tvým ušním bubínkům, neváhej (respektive desku už máš asi doma, že?)!

Všechno se opakuje. Přesto mám dojem, že podobných „rychlých desek“ u nás za poslední dobu zase tak moc nevyšlo. Ano píšu „u nás“, ikdyž obě party jsou z kraje slovenských bratří. Poslech téhle desky může vyvolávat stísněné pocity, a obal to jen dokresluje. Sám na sobě cítím, že jestli jsem dříve šel, tak teď běžím. Běžím, učím se fungovat pod tlakem. Často jsme zahlcený. Všeho je nadbytek a máme pásku na očích, v uších tlak. Běžím a často přehlížím, protože něco již nestačím sledovat. Na stole mi leží deska, která je velice vhodnou zvukovou hudební kulisou pro ony „běžecké dny“. Bavím se o split LP JAKUBYSKO / PASKUDA, která vyšlo koncem loňského roku a jestli přesycenost vyvolá stísněnost, tak poslech desky o které budu psát, Ti moc klidu nepřidá. Píchání do bolavých ran, klid na své cestě nenajdeš a do Tvých rozvibrovaných mozkových závitů zateče možná vhodné mazivo. Deska vyšla. Od té doby spatřilo světlo světa množství dalších desek … přesto heslo Play Fast Or Don´t! drží při životě.

JAKUBYSKO … krkolomný rozjezd, dva střídající se vokály. Od prvních tónů se jedná o hodně intenzivní, jistým způsobem nervní pojetí mixu rychlého hardcore / grindu / fastcore … atd. Jistou nejistotu, pocit stísněnosti, ve mně vzbuzuje hlavně střídání rychlostí a temp během jednotlivých písniček. Tohle je hodně členitý hardcore, zařaditelný do škatulky, extrémní? Možná. Díky různobarevnosti se Ti nahrávka hned tak neoposlouchá, protože svým způsobem stále udržuje posluchače ve střehu. Na model sloka, refrén se tady nehraje. Další a další poslechy odkrývají ukrytá zákoutí. Občas mi kapela trochu připomíná jihočeské bohy Gride, ale to fakt jen trochu. Když při poslechu dojde na střídání rychlých a pomalejších pasáží, u nich jsem si vzpomněl na Testimony, ani nevím proč. V každém případě hrají hodně rychlej hardcore. Krkolomnej a útočnej. Líbí se mi, že hudba je extrémní, odkazuje na množství stylů, a taky se nedá jednoznačně zaškatulkovat … třeba „fastcore kapela“. Jo nechybí intra ze Spalovače mrtvol. Dáte si rakvičku nebo věneček?

Druhá strana patří slovenské crust-power violence partě PASKUDA (Banská Bystrica-Zvolen). Mám je v povědomí díky společnému singlu s Depresy Mouse. Platí opět podobná rovnice jako u Jakubysko – extrémní, nepředvídatelná muzika. Žádný přirovnání mě nenapadají, snad starší Gride? Popisovat kapely můžeme různě … pamatujete si na film „Vrať se do hrobu?“, jak Víťa Jakoubek byl na kolotoči, točil se, udělalo se mi špatně … „rychleji, pomaleji, mně se chce zvracet … „. Tohle se mi vybaví při poslechu Paskuda vím, že je to mimo, ale opět si nemohu pomoct. Opět intenzívní nášup, propletený množstvím stylů, změn … hodně solidní bruska. Epileptický záchvat převedený do hudby. Opět dojde na intra. Děkuji, nedám si ani rakvičku, ani věneček, již jsem měl u JAKUBYSKO.

Pokud máš rád extrémní spolky jako Idiots Parade, Say Why, Lycantrophy, Play Fast Or Don´t! heslo … tak tohle je přesně LP pro Tebe! (S)

PS: Deska vyšla a spolupráce několika vinylových závisláků ze Slovenska v pěkném obalu, s texty a na hnědém vinylu.

PS1: V Jakubisko hraje člen Idiots Parade!

punkgen.sk/label

jakubysko.bandcamp.com
bandzone.cz/paskuda

Seznam skladeb: 

1.         PASKUDA - Nepodriadim sa
2.         PASKUDA - Prohibícia
3.         PASKUDA - Elita
4.         PASKUDA - Antisatanizmus
5.         PASKUDA - Slovensko v EU
6.         PASKUDA - Falošný ksicht
7.         PASKUDA - Hlas do urny
8.         PASKUDA - Legalize Anauhiram
9.         PASKUDA - Slimák

1.         JAKUBYSKO - Bohatstvo
2.         JAKUBYSKO - Horror
3.         JAKUBYSKO - Robota II
4.         JAKUBYSKO - Jozef B.
5.         JAKUBYSKO - Produkt
6.         JAKUBYSKO - Masaker
7.         JAKUBYSKO - Vrah
8.         JAKUBYSKO - Koniec
9.         JAKUBYSKO - Vojna

 

Žádné komentáře: