úterý 17. prosince 2013

GRIDE / ABORTION – split


7“EP (Totalitarianism still continues)

„Split snů“. Není o něm potřeba psát naprosto nic. Spojení Gride + Abortion mluví za vše. Osobně bych snad jen pogratuloval labelu k průsečíku práce jeho a obou kapel. Split slovenských Abortion / Gride zajisté ozdobí diskografii nejen Totalitarianism still continues, ale i každého nadšeného posluchače extrémní muziky. Ufouni jsou tady, legendy se nevrací, ale jsou stále ve hře. Ať sami chtějí nebo nechtějí, status „legenda“ je obě spojuje. Nebojte se na žádné „nucené práce“ nedojde, tenhle singl senilitou netrpí.

GRIDE. Inteligent zvládá chaos. Extrémní filharmonie pro náročné! Zvuky prachatických hvozdů, které nenechají žádný mozek odpočinout. Musíš se soustředit mladej, být stále ve střehu! Slyšíš tu nádheru? Není to klid lesa, je to odlesk dnešní doby. Že je to rámus? Málo se snažíš! Buď ale v klidu, nehrají to stroje, ikdyž je to tak přesný. Kde to jsem? Nic nevidím. Nebuď smutný, rubikovu kostku taky nesloží každý! Dej to znovu. Hledej. Ozubený kolečka již zapadají? Ta mechanika je strašně jemná, přitom zní tak hrubě že? Hledat se vždy vyplatí. Miluju to.

Z jara letošního roku jsem začal registrovat informace o novém nahrávání Gride. V květnu proběhlo druhé americké turné a jako pohlednici GRIDE dovezli splitko s TURBOKRIEG. První nahrávka je tedy venku. Dvojku držím právě v ruce. Tuším, že se ještě můžeme na dvě pokračování těšit. Nebo se pletu?
Všechno souvisí se vším. GRIDE jsou GRIDE. Jejich pecky na splitu kráčejí po krkolomné cestě. GRIDE  navazují na „Záškuby chaosu“ (2011) a od prvních tónu poznáme, že to jsou oni - zběsilé tempo, agresivní, rafinované a přesto čitelné. Nikdo jiný by to podobně nevymyslel (nezahrál). U nových válů slyším „něco“ nového, svěží vítr z hor, pojmenovat to nedokážu. Líbí se mi to. Grind? Extrémní hardcore?

Experimentátorství? Je tam vše! Texty jsou opět velice nadstandartní záležitost. Otevírají množství myšlenkových směrů, které nesou podněty k zamyšlení. Vycházejí z konkrétních věcí a tím směrem nás i vedou. Nechávají prostor pro představivost, přesto posluchače naprosto jasně formují! „Eugene Francois Vidocq“ - text inspirovaný bývalým francouzským trestancem, který se rozhodl nabídnout svou znalost kriminálního prostředí policejnímu aparátu. „Šavlový tanec“ – instrumentálka, aneb GRIDE adaptace hudební věty závěrečného aktu baletu Gajané arménského skladatele Arama Chačaturjana (No ty vole, pánové Vy dokážete překvapit, co vytáhnete za eso z rukávu. Na co se můžeme těšit příště?). Poslední pecka je předělávka Našrot  „Malá je naděje“.

Aktualizoval bych modlitbu pro všechny pro všechny věřící - zněla by „óoo Gride, Vy jste tak mocný, Gride vy jste tak velký … „ no jsem tady z Vás všichni úplně v prdeli.“ Já tedy určitě! GRIDE miluju Vás!
ABORTION … veteráni slovenské scény. Působí od roku 1989 a hrají tvrdý uřvaný grindcore staré školy, který na mně působí méně „hitově“ než GRIDE. Tóny nesou zvláštním odtažitý podtón. Snaha zalíbit se je na nule. Hrubé. Autentické. Zloba dnešní ho světa přetvořená do tónů. Texty odrážející dění v naší společnosti, nejedná se o nic smyšleného. Realita. Odlesk doby. Otevři noviny a řvi! Skvělý „murmury“, kterým se dá rozumět. ABORTION strana jsou tři rozbušky „old school“ grindcore. Je tam dle všechno co tam být má. Nejsem znalec. Hodně solidní nálož a osobně se mně líbí více než AGATHOCLES. Jak dlouho, že to hrají? Dvacet čtyři let. Respekt! „Miluj ma večně, dokonaly snob. Budem Tvoje utrpenie alebo Tvoj hrob“.
O GRIDE jsem napsal menší slohové cvičení. ABORTION jsem vzal zkrátka. Kdo vítězí? Nejde o závody ve wrestlingu - rámus opět zvítězil nad lží a nenávistí. Amen! (S)

punkgen.sk

náhled EP

01. GRIDE - Eugene Francois Vidocq
02. GRIDE - Šavlový tanec
03. GRIDE - Malá je naděje (NAŠROT cover)
04. ABORTION - Čakanie v dyme
05. ABORTION - Prostitúcia života
06. ABORTION - Rovno do hlavy
07. ABORTION - Pandorina skrinka

PS: To, že proběhli i nominace Gride na Anděla nejspíš zaslechl každý, dovede si představit písničku „V kundě pany Marie“ live a to v hlavním sobotním vysílacím čase? Já bych to bral jako hodně solidní výkop! Někde jsem četl, co napsal Iny … „hitparády pro nás nemají žádný zvláštní význam. Já, a myslím, že i ostatní, si vážíme především lidí, kteří chodí na koncerty nebo je pořádají, lidí kteří na koncertech paří, jsou odvázaní z naší muziky, koupí si triko nebo desku, vydají nám desku, nechají nás přespat, uvaří pro nás jídlo… Často to dělají i za cenu vlastního prodělku, omezení vlastního pohodlí, jen kvůli tomu, aby nás slyšeli hrát a přijeli jsme do jejich města. Když se někdo dokáže pro GRIDE takhle „obětovat“, je to pro nás to nejlepší ocenění.

PS2: mrkněte i na video - ABORTION

PS3: Vyšla limitovaná 100 ks verze na ručně číslovaném trojbarevném vinylu s nálepkou + dalších 600 kusů je na modrém singlu.

Žádné komentáře: