středa 19. prosince 2012

BAŤŮŽKÁŘEM V JIHOVÝCHODNÍ ASII ANEB CO DÁL? NA KOLE NAPŘÍČ BLÍZKÝM VÝCHODEM A SKANDINÁVIÍ


Mr.Šakal & -273,15
(kniha)

Hardcore, punk a vlastně nálepka „podzemní scéna“ mně učarovala svou pestrostí a ani po letech se nepřestávám divit, na jak skvělé věci lze narazit a kam se lze díky svému nadšení dostat. Co člověk to individualita a v rovině undergroundu to platí ještě o kousek víc. Pokud pominu Hlubokou Orbu, vydávání cestopisů u nás není příliš rozšířené. Pro cestovatele bude možná zajímavou novinkou, že právě vyšel cestopis s názvem „BAŤŮŽKÁŘEM V JIHOVÝCHODNÍ ASII ANEB CO DÁL?“, který volně navazuje na knížku „Jižní Amerika 2007“.

„Jižní Amerika 2007“ byla útlá knížečka, která vyšla D.I.Y. stylem, začátkem roku 2009. Útlá vzhledem, obsáhlá informacemi a s nepřekonatelným humorem. Zachycuje cestu čtyř dobrodruhů do dalekých zámořských krajů – Jižní Ameriky. Čtyři stateční byli Šakal (Rabies, Noise Master zine), Zbyňa (-273,15), známý cestovatel Míra a Zebra (Grex - R.I.P., Mururua). Při odletu z Vídně kamarád Ritz (Dreschflegel) zapochyboval o tom, že má tato výprava, v tomto složení, šanci přežít. Zbyňa ho s klidem ujistil, že pokud půjde do tuhýho, všechny do jednoho obětuje. Nějaký čas utekl a všechny jsem již potkal živé a zdravé. Navíc Šakal vydal cestopis knižně, za což mu patří velký dík! Výprava navštívila Brazílii, Bolívíi, Peru, Ecuador, Chile a Argentinu. Podívali se do míst pro turisty běžných, ale i naprosto nedostupných. Deník je poutavě napsaný. Ve vyrovnané rovině se k nám dostávají důležitá fakta, použitelná v případě, že budete podobný výlet plánovat a humor. Šakalovi (i ostatním) je vlastní (znají všichni, kdo četli „Jak přežít s 1500,-Kč měsíčně“, úvaze uveřejněné ve třetím čísle How Can Limo Kid Kill Your Dreams?). Místy jsem se opravdu chytal za břicho, nedalo se tomu zabránit. Naposledy mně podobným způsobem pobavila knížka „Deníky Nicka Twispa“. Cestopis sepsal pan Šakal a o doplňující vsuvky se postaral zbytek výpravy. Mezi „nej“ hlášky patří … „ … jdeme pralesem, procházíme přes políčka s kokou a potkáváme první partičku, 5 mladých turistek. Zdravíme a valíme dál. Jsme K.O.. Asi o pět km nazpět jsme minuli čerstvý hovno s hajzpapírem. Tak jsme teď špekulovali, od které to může být …“. O podobné legrace není opravdu nouze. Deník mě naprosto uchvátil, takže pokud rád čteš neobvyklé záznamy z cest, buď si jistý, že to je psaní pro Tebe. Knížka je bohužel již vyprodaná a já jsem psaní použil jako intro pro druhé pokračování s názvem“ BAŤŮŽKÁŘEM V JIHOVÝCHODNÍ ASII ANEB CO DÁL? NA KOLE NAPŘÍČ BLÍZKÝM VÝCHODEM A SKANDINÁVIÍ“, který právě vyšel a ještě voní tiskařskou barvou.

Co očekávat? Použiji krátké představení od jednoho z autorů knihy, pana Šakala (Rabies, Noise Master) – „ Kniha je rozdělená do dvou částí. První je z putování po státech JV Asie jako baťůžkář, druhá je z cyklo výletu po Blízkém Východě a Skandinávii. Obojí se uskutečnilo v roce 2010 – 2011. Podíváme se tak na Filipíny, do Indonésie, Singapuru, Malajsie a Thajska. Do Jordánska, Sýrie, Turecka, Iráku, Gruzie, Arménie, na Ukrajinu, do Švédska, Norska a Dánska. 232 stran textu s téměř stejným počtem fotek, barevná lakovaná obálka a fotografická příloha na DVD (719 fotek). Psáno čtivým stylem a s humorem, autorům vlastním.

K prvnímu dílu jsem měl jedinou výtku, v knize chyběly fotografie, ty byly přiložené na disku a text obsahoval odkazy, kde fotky najít. Tato drobnost je již u aktuálního dílu vypilovaná a výsledný dojem je o hodně lepší. Nebojte, nebudu Vám z cestopisu citovat, připravil bych Vás o pěkný pocit objevování. Knížka zápisků z cest tří dobrodruhů Tě může inspirovat nebo díky ní prstem po mapě procestuješ daleká místa. Respekt cestovatelům, díky Šakalovi i Zbyňovi (-273,15), za předání vůně dálek a inspirace pro Vaše toulavé boty. Knížku si oba dva autoři opět vydali vlastním nákladem. (S)

Seženeš na rabies-noise@volny.cz a beggard@seznam.cz a dále se ptejte svých distributorů. Aktuálně seženeš v distribuci Papagájova Hlasatele – http://www.phr.cz.

Žádné komentáře: