čtvrtek 13. prosince 2007

Coldbringer „Lust and Ambition“„Portland“ je pojem, který v hardcore/punku něco znamená. Bezedná studnice skvělých kapel (abych byl upřímný, žádnou špatnou jsem ještě neslyšel), které od 80. let vytvářejí to, čemu můžeme dneska říkat „portlandský sound“. Vyprofilovalo ho množství známých, méně známých, nebo dnes již legendárních skupin z tohoto místa, jenž se také obecně vžilo k označování stylu. Koncem letošního roku vyvolala zasloužený rozruch deska portlandských Criminal Damage „No Solution“. Myslím, že minimálně polovina recenzentů Maximum’R’Rollu ji umístila do svého prosincového top ten listu. Co má však společného úvod tohoto textu, tj. Criminal Damage a Coldbringer? Minimálně to, že obě kapely pocházejí z Portlandu, jejich desky jsou skvělé a v jistých místech podobné.

Coldbringer jsou další z mnoha kapel portlandské líhně, to poznáme i na jejich zvuku. Pokud patříte k zástupu nadšenců libujících si v kapelách z této části zeměkoule, nebudete touto poměrně novou skupinou zklamáni. Znějí bezesporu zvláštně a osobitě. Od prvních tónů na mně zanechávají dojem, že jim nejde o to se zalíbit, ale především o to být spokojení sami se sebou. O co víc znějí přirovnávaní Criminal Damage punkově, o to víc inklinují Coldbringer k rock’n’rollovému odéru, jaký známe od Born Dean Icons. Atmosféra desky a hlavně zabarvení hlasu zpěváka Johna Wilkersona (From Ashes Rise) jednoznačně odkazuje na Leatherface. Úžasná, potemnělá, snad i lehce monotónní atmosféra celé desky vybízí k hledání. Musíte se sami snažit, abyste našli to, co Coldringer říkají. Nejedná se o žádné prvoplánové melodie!

Členové Colbringer působili v různých crustových skupinách. Coldbringer tak ani v nejmenším neznějí. Jejich melodický hardcore středního tempa tíhne spíše ke kapelám, jako jsou Leatherface, Wipers, a přichází s poměrně neotřelým zvukem. Výtečná je práce kytaristů, kteří se nebojí sól a místy cítím styl, jakým hrál Austin Lucas v K10Prospect. Rock’n’´Rollový nádech i špinavý zvuk dávají nahrávce neuvěřitelný šmrnc. V propojení s chraplavým zpěvem a celkovým zvukem, vytvořili Coldbringer hmotu, která drží pevně pohromadě a sálá z ní energie.

Německý label Sabotage Records vydává evropský press „Lust And Ambiton“. Americký vyšel již v roce 2006 na malém vydavatelství z Austinu - Dead Ideas Records. Malovaný obal pochází od Lydie Crumbley, která malovala obaly pro Signal Lost, From Ashes Rise nebo Harum Scarum. Deska obsahuje osm pecek s potemnělou, osobitou lyrikou. Názvy napoví, co asi očekávat - „Coming Home“, „Death Generation“, „No More Apologies“. „Hitovkou“ celé desky je pro mě finální „Live Fast Die Young“.

Závěr se rýsuje sám. Máme před sebou další zajímavou kapelu z Portlandu, o které nejspíš ještě uslyšíme. (S)

Coldbringer
Sabotage Records


(na 12“LP seženeš u Samuel Records)

Žádné komentáře: