pátek 24. května 2024

Mordloch - s/t
12"LP (Phobia Records)

Mordloch je kapela z kolínska a v její sestavě najdeš členy Afterlife, Propaganda, Sněť a určitě mnoha dalších kapel. Album bez názvu je debutní nahrávkou, která vyšla v roce 2022 na mnoha formátech - elektronicky, CD na polském labelu Behind The Mountain, MC u Filth Junkies / Noxious Records a vinylová verze na Phobia Records. Začátkem letošního roku vyšel opět u Phobia Records re-press na fialovém vinylu. 

Google odpoví na spoustu otázek, zajímavé je i to, co mi našel o slovu Mordloch - útržkovitě, nejdůležitější části: "Nedaleko města Štětí se nachází pískovcová jeskyně zvaná Mordloch, jejíž jméno by se dalo volně přeložit jako "vražedná díra". O jeskyni se vypráví pověst, že v ní za třicetileté války žila strašná banda vrahů, kteřá přepadali pocestné a kupce na nedaleké kupecké stezce. Obyvatelé okolních obcí se Mordlochu zdaleka vyhýbali. Později se toto místo stalo obydlím jakéhosi poustevníka, který zde také zemřel a byl zahrabán v rohu jeskyně. V 19. století zde měly být vedle něho vykopány ještě další lidské kostry." Nejspíš se tedy jedná o ideální slovo, které je lokálně vhodné vybrat jako název pro špinavou death stench metalovou kapelu.

U nahrávky není nic navíc, žádné experimenty a to se mi líbí. Mordloch jsou zcela oddaní svému stylu! Jde se k věci a postupuje se přímočaře, jednoznačně, intenzivně a naléhavě. Samozřejmě s pořádnou dávkou špíny, snad lze říct i punkové, ikdyž debutní nahrávka Mordloch se drží spíš metalových schémat. Nechtěl bych sklouznout k hodnocení stylů, ten je myslím jasně vymezený, já jen říkám, jo hraje to skvěle! Hodně mi nahrávka baví, nejsem metalista, ale spojení intenzity, špíny a death stench metalové pomalosti je kombinace, která funguje! 

Šachta, Červi lidskosti, Oceán krve, Vše živé, Pouta zlosti, Z trosek měst a Do rakví - to jsou skladby na debutu. Musím říct, že obal téhle desky mi z nějakého důvodu přitahuje magickou silou a vlastně ani nevím proč. Od prvního pohledu mě láká! Yacopsae mají na obalu desky Fuck Punk Rock... This Is Turbo Speed Violence!! samolepku - Garantiert - Crust - Frei. Pokud by měli podobnou Mordloch, mohlo by na ní být něco ve stylu - hardcore - punk Frei. Muzika Mordloch je temná, plíživě valivá a zemitá. Převalující se riffy, nahalovaný řev, šlapavé death metalové smyčky a snad až emotivní pomalé riffy (Vše živé). Motiv temnoty se prolíná celou deskou a v každé skladbě je pojatý z jiného úhlu pohledu. Podobně jako obal, ale i sama hudba Mordloch vtahuje do děje, který se s tóny odehrává. Nějakým magickým způsobem! Nejsem metalista, líbí se mi atmosféra nahrávky, má svůj řád a styl - je sama sebou. Intenzivní, temná a pomale se zrychlující. Před lety jsem si podobným stylem zamiloval portlandskou kapelu Leech a Mordloch mají zase jinou, ale podobně lákavou atmosféru.

Skvělá nahrávka! (S)

phobiarecords.net 
desku seženeš zde 
Rozhovor s Mordloch/ 

Desku věnoval - Phobia Records, díky!

Žádné komentáře: