sobota 27. června 2026

Šanov 1 – Konec světa
























12“LP (PHR Records)

Album Konec světa nás vrací do období, kdy jeden režim odešel a transformoval se v jiný. Jsme v roce 1990 v porevolučním Československu a Šanov 1 vydal svoji debutovou desku. Po 36 letech přináší aktivní vydavatelství PHR Records album Konec světa v reedici. Pamětníkům nechá zavzpomínat a mladým punks nechává ochutnat zvuk punkrocku 90 let v našich končinách. Autentický punk hardcore, odtažitý a nihilistický, z odloučené lokality Teplic. Nejspíš to nebylo v úmyslu, ale s odstupem času lze o nahrávce říct, že je z jistého úhlu pohledu dokumentem své doby. 

Co se dělo v 90 letech? Začalo několik významných válek, včetně první a druhé války v Kongu, rwandské občanské války a genocidy, somálské občanské války a občanské války v Sierra Leone v Africe; jugoslávských válek v jihovýchodní Evropě; první a druhé čečenské války na území bývalého Sovětského svazu; a války v Perském zálivu… (wikipedia)

Album Konec světa vyšlo původně v květnu 1990 na Globus International a jeho reedice v květnu 2026. Deska patřím k silným nahrávkám z 90tek a bude i jednou z první porevolučních punkových nahrávek. Nahrávka vznikla v roce 1990 a ve stejném roce i vyšla. Byla to doba, kdy bylo možné vinylové desky sehnat v obchodech s muzikou a CD medium teprve čekalo na svoji slávu. Václav Havel je prezident, Češi a Slováci se zatím nerozešli a ruská vojska jsou stále na území Československa. Něco začínalo, něco končilo. Přicházela doba změn, očekávání, svoboda byla najednou na dosah. Ve vzduchu byla euforie. Československo se orientuje na západ a dohoda o odchodu ruských vojsk je na dohled. Další poměrně temná stránka té doby je v rukou „bílých jezdců“, díky kterým se v ČR v následujících letech stane množství rasově motivovaných vražd, na které se nesmí nikdy zapomenout!

PHR Recods je svojí systematickou archeologickou činností dobře známý. Reedice starých nahrávek vrací do života na vinylech a perfektně zpracovaných. Jinak tomu není ani u tohoto vydání. Skvělý gatefold obal, opravdu perfektně udělaný, masivní insert, barevný vinyl v černém sáčku a remasterovaný zvuk od Otyna (Davos Records). Reedice jak má být a je za ní velký kus práce. Titulka je klasická, název alba, kapely a berlínská zeď, což je svým způsobem symbolické.

Tohle nejsou zásnuby, to je blbost, já budu mít průser, všichni stranou, vyrovnejte účet a vodcházíte, konečná… zkrácená verze legendárního intra otevírající desku Konec světa po kterém začne písnička Děti, děti velkej činů a revoluce. Následuje skvělá pecka Voják ve vězení…

Hubu ti zavírá, když chceš říct, že se ti nelíbí
Máš rád to svý a to tě stojí okovy na zápěstí
Už je tam máš
Zaklapnutý rukama, co budou pořád volný
Jsme zatlučeni do země, kde nás temnem dáví, temnem dáví
Nevylezeš!!!

Opět symbolické pro dobu před Sametovou revolucí. Konec světa je k poslechu na profilu PHR Records a řekl bych, že to bude deska, kterou bude spousta lidí znát nazpaměť. Alespoň starších ročníků. Jasná věc, měl jsem tohle album doma taky, na desce i kazetě, ale někomu jsem ho pak daroval. Na desce Konec světa se mi líbilo její autentické nihilistické vyznění, silný zpěv a zajímavé texty, které odrážely svoji dobu. A myslím, že je to tam i dneska! Tenkrát jsem to tak určitě cítil. Šanov 1 hráli zajímavý mix ve kterém jsem cítil underground, punk a hlavně hardcore. Bylo to zajímavě proložené, alespoň pokud se budu bavit o Konci světa. Určitě to nebyla nejlepší studiovka na světě, ale deska měla svoji sílu, „šlapala“ a byla autentická. Když nahrávku slyším dnes, přináší mi spoustu vzpomínek, hlavně na tu dobu. Pěkných, normálních, hudebních, civilních, ale i odporných. Pár desek z 90tek jsem s odstupem času i zničil, neprodal, zničil. Na albu je i česká předělávka námořnické odrhovačky Friggin’ in the Riggin’ kterou v roce 1978 nebo 1979 přehráli Sex Pistols. Verze Šanov 1 se na album jmenuje Hysterie 1990, z dnešního pohledu opět s trefným textem.

My budeme jiný.

My budeme jiný.

My budeme lepší než ti

Co před náma byli.

Deska je doplněná obsáhlým insertem, dostaneš spoustu informací o písničkách a dění kolem kapely. Opět se vyplatí se k poslechu vzít do ruky bibli Československého punku a hardcore před rokem 1989 – Kytary a řev aneb co bylo za zdí (R.I.P. Filip Fuchs), kde můžeš mozaiku informací opět poměrně slušně doplnit. Deska své doby, obraz punku z roku 1990. (S)

PHR bandcamp

PHR Records

Desku věnovali PHR Records, díky!

KILL YOUR DREAMS! #14

Velice rád bych poděkoval všem, kteří si koupili poslední číslo KILL YOUR DREAMS! fun-zinu, samozřejmě do něj přispěli, vzali ho do distra… díky! Děkuji za podporu! Zine je prodaný, něco pak seženeš u Phobia Records, PHR Records, Kabinetu Múz, Vegalité, Šváb Records nebo u Blood Factor Negative rec. Nechám tentokrát udělat i dotisk, bude v červenci a zine vyjde na jiném papíře, jen bez flexi. Díky! Jana Kloučková Kudrnová mi udělala pár skvělých fotek, jak to umí jen ona. Díky.

středa 17. června 2026

Ivan Brun - Bez komentáře
























Kniha, komix.

Nezávislé vydavatelství Centrala zcela určitě nejednou upoutalo pozornost svými tituly a já mám právě před sebou jeden z nich, komix se strohým názvem Bez komentáře. Hned v úvodu řeknu, že to je hodně symbolický název. „Krásná“ barevné publikace s tvrdou knižní vazbou, přináší sbírku komixových příběhů od francouzského autora Ivana Bruna. Napsal jsem „krásné“ publikaci, slovo krása je ale možné použít pouze pro titulní stranu této knihy. Pozor, před sebou máte komix, který není určen dětem a mladistvým. Je možná smyšleným příběhem, ale zaznamenané situace se v různých koutech naší zeměkoule zcela určitě odehráli nebo hůře, možná právě teď odehrávají. 

S titulní stranou krása přichází, ale i končí. Zbytek je brutální záznam, ještě otřesnějších příběhů z lidských životů. Brutální zrcadlo, brutálnímu světu. Pojítkem mezi knižním, komixovým, výtvarným a hardcore punkovým světem je postava autora, Ivana Bruna. Ivan je francouzský grafik a muzikant, kterého si někteří budou pamatovat z kapely Coche Bomba (Lyon). Jeho grafiky najdeš i na různých obalech desek (Zone Infinie, atd.), grafikách, ale kreslil i odsouzené jako soudní kreslíř. Poslechnout si můžeš i jeden díl Modelářů, z prosince loňského roku, kde si Ivanem povídá Banán. Pamětníci vědí, že Ivan maloval i jednu z obálek kultovního lokálního fanzinu Hluboká Orba. Od Coche Bomba mám doma ve sbírce jejich 10“LP Poco O Nada, na kterém Ivan zpívá a kreslil obal. Opět, pokud ten obal znáš, v mnohém napoví o aktuálním komixu. Poznámka pod čarou, já jsem desku dostal od kamaráda Žrouta, který měl obrovskou radost, že mi daroval právě tenhle vinyl, na obalu jen odhalené přirození a je na něm předělané logo Ebullition Records.

Bez komentáře zachycuje střepy světa kolem nás. Různá místa, sociální prostředí, i vrstvy společnosti. Není to ucelené dílo, poskládané je z příběhů, střípků, které jsou zrcadlem. Autor komixu je jako mlčící kreslící žurnalista, zaznamenává příběhy. Bez komentáře, emocí, jako kdyby seděl na mostě a maloval náhodné lidi a události. Ať se stane, co se stane. Nehodnotí, nevylepšuje, nekomentuje, jen zaznamenává. Případné bilancování je na každém, kdo si knihu vezme do ruky, listuje a vnímá. Můžeš být nadšený, omráčený, zhnusený nebo knihu prostě odložíš. Osobně mi chvilku trvalo, než jsem dílo vstřebal a vlastně, abych byl upřímný, naprosto jsem to nedal, nestrávil jsem to. Komix jsem několikrát odložil. Kresby a styl Ivana Bruna mám rád, líbí se mi. Bez komentáře opravdu „bez komentáře“ zachycuje životy lidí, které si nechceš a možná ani nedokážeš představit. Kniha je složená z příběhů, mají různé názvy a odehrávají se na odlišných místech. Různé jsou i postavy a spojuje je snad jen jedno slovo, brutalita.

Ivan má svůj styl kreslířský, ale zcela určitě i novinářský. Události, okamžiky z lidských životů, na které ukazuje pomyslným zrcadlem zachycují zlo, zvrácenost a dvě strany jedné mince. Lidi, které trpí a ty které to těší. Ano, je tady pak ještě další skupina těch, kteří mlčí a doufají, že se jich okolní příběhy nedotknou. Knihu jsem několikrát odložil, neměl jsem na to žaludek. Nakonec jsem se ke konci dostal, ale je to opravdu síla. Chtěl bych napsat, konec dobrý, všechno dobrý. Bohužel tady se k žádnému šťastnému konci nedostaneme. (S)

Centrala

Ivan Brun, Dump Site

Knihu věnovali Dan a Centrala, díky!

pátek 12. června 2026

HACKER - Memory Cache
























12“LP (Phobia Records)

HACKER je australská hardcore parta z města Melbourne. Aktuálně brázdí Evropu a jednou z novinek na Phobia Records je dvanáctipalcový vinyl s názvem Memory Cache. Pokud jste během předchozích dvou vět dvakrát zbystřili, ano u slov „australské hardcore“ a Phobia Records, jste na dobré cestě, HACKER hrají hrubý hardcore a opravdu by byla velká škoda tohle jméno přehlédnout!

Novinka Memory Cache je kompilační vinyl, na kterém najdeš vyprodané nahrávky Pick A Path (2021, Hardcore Victim) + Psy Wi-Fi (2024, Beach Impediment Records, Helta Skelta Records) + demo z roku 2019. Možná si říkáš, všeho je hodně, nic mě už nemůže překvapit. Každý jsme někdy znuděný nebo apatický, nakopnout může pár věcí a jednou z nich je zcela určitě muzika. Tóny plné energie, která přeskočí a najednou je všechno jinak. Samozřejmě, pokud je člověk dostatečně otevřený a dokáže nechat příchozím impulzům volný průběh. Phobia Records strhává moji pozornost stále častěji, hlavně kvalitou svých produktů. Vydavatelské tempo většiny současných funkčních labelů je pekelné a ani Phobia nestojí stranou. HACKER jsem neznal, ale upřímně, je to jízda! Naprosto jim to žeru a chytnul jsem se hned, naprosto stejným způsobem, jako když jsem poprvé slyšel Short Fuse demo, 86 Mentality, Government Warning, Boston Strangler… Intro a od prvních vteřin se hrne hrubý rychlý hardcore punk, zahraný na plno! Hardcore 100%, metalu 0%. DIY jízda!!!

Pokud máš rád moderní hardcore punk, který zní jako stará „ohulená“ 80tková hardcore kazeta, kterou jsi vytáhnul taťkovi z jeho starého walkmana, máš rád kapely z labelu La Vida Es Un Mus, starý UK hardcore punk a výše jmenované party, potom šáhni po téhle desce, myslím, že nebudeš zklamaný. Určitě to musíš slyšet! U mě 100% zásah na první dobrou! Víc o tom asi není potřeba psát, je to hodně svěží a jízda stylem Government Warning - No Moderation! (S)

phobiarecords.bc.com

phobiarecords.net

Desku věnovali Phobia Records, díky!

sobota 30. května 2026

Noi!se - Fate Of The Union
























12“LP (Pirates Press Records)

Noi!se jsou na street punkové / hardcore / oi scéně zavedené jméno a po dlouhých deseti letech jim vyšlo nové album Fate Of The Union. Deska spatřila světlo světa začátkem letošního roku a stylově navazuje na debutové album The Real Enemy. Obě nahrávky jsou pod hlavičkou Pirates Press Records, kam stylově perfektně zapadají. Noi!se se na novince drží svého stylu, poctivě zahraného street hardcore oi punku, s výrazným zpěvem frontmana Matta Hensona. Album přináší desek chytlavých energických pecek, plných melancholie a punkrockových melodií, doplněných o osobní, i politicky laděné texty.

Mé první seznámení s kapelou Noi!se bylo před několika lety, když jim vyšla debutová deska The Real Enemy na Pirates Press Records. S aktuálním albem jsou Noi!se již pětice pokérovaných pánů z Tacoma, ve státě Washington. Jádro kapely tvoří Kenny Dirkes a Matt Henson, kteří spolu mají i akustický projekt Stadium Way, jinak myslím došlo podle fotek v bookletu k jistým změnám v sestavě a Matt Henson se věnuje již jen zpěvu. Noi!se jsou stále hlasem z ulice, které vládnou silné melodie, refrény & slogany „family and unity“ a spousta kérek.

Fate Of The Union to je deset perfektně napsaných, melodických a zároveň energických písniček. Bez klišé a prvoplánových konstrukcí. Funguje to na první poslech a při poslechu na spoustu klasik, známých, i méně zavedených… Cock Sparrer, Blitz, Agnostic Front, H2O, Leatherface, Bishops Green, First Attack, Dropkick Murphys, ale třeba i Rixe nebo The Chisel. Je to melodické, ale i to pěkně "tlačí" kupředu!

Texty nejsou heslovité, ani klišovité a pokud budeš umět dobře anglicky, najdeš za nimi člověka, který o současnosti hodně přemýšlí. Polarizace společnosti, osobní tápání, hledání cest, ale i o věznění, který si každý sám sobě, v sobě samém, tvoříme. Na celém albu se protínají texty reflektují dnešní společnost, dezinformace a tíhu, která dosedá na jednotlivce. Spíš než vztek z toho všechno cítím jisté povzbuzení a melancholii. Hodně se točí kolem individuality, duševního zdraví a vnitřních bojů uvnitř člověka. I zmíněná polarizace společnosti a dezinformace fungují s jistými algoritmy, někdo s tím pracuje. „Kdo potřebuje fakta, když máme ‚Pravdu‘?“ je část textu Media Alchemy. Množství politiků, kteří řídí dnešní svět jsou „ego maniaci“.

Fate Of The Union je dotáhnuté album, na kterém všechno pěkně funguje a drží pohromadě. Stopáž alba je tak akorát, abys po poslední písničce položil jehlu opět na první drážku. Líbí se mi, že ve vzteku, energii, punk rocku, najdeš i poměrně silnou dávku povzbuzení a melancholie! Jo, tohle album doporučuje i Paul Bearer ze Sheer Terror! (S)

Pirates Press Records

K poslechu na profilu NOi!SE.

Desku věnovali Pirates Press Records, díky!

Vychází fun-zine KILL YOUR DREAMS! č.14

















































Začátkem června vychází další číslo Kill Your Dreams! fun-zinu (pokračování How Can Limo Kid Kill Your Dreams?)! V nepravidelném občasníku najdeš rozhovory, fotky, grafiky a úvahy. Provedení je klasické ve formátu A5 naležato a tentokrát si můžeš přečíst rozhovory Jánem Sudárem (Impulsealer), Julem (Rübänïskö, Antisocial Skills), Jiřinou (Vegalité, Nagaika, Same River Twice atd.), Lu Gregorovou (Urrah, Daleko, Sola pomáhá) od Honzy Hrany, Honzou Duškem (Balaclava, Urrah atd.) od Štelcy, Anthony "Rat" Martinem (Discharge, Varukers atd.) od Branislava Vartovnika. Fotky v tomto čísle jsou od Martina Kalnýho ze Sušice. Cyklokoutek je úvaha o kole Favorit doplněné slovem "profíka" Dejva (Bajkazyl Olomouc) o tuningu téhle klasiky do městské džungle a doplněné o fotky od Jany Kloučkové Kudrnové. Úvahy napsali Mičl, Radim Oliva, Blanka Kissová, Samuel a Daneczek. Skvělou obálku nakreslila ĽU BA (Controlled Existence). Zine vychází DIY nákladem v počtu 150 ks a přílohou je flexi 7“EP US kapely TEENAGE BOTTLEROCKET - READY TO ROLL (Pirates Press Records, 2025). Fun-zine vyzvedávám 05.06.2026 z tiskárny a obratem rozesílám. Díky za případnou podporu! Objednat můžeš na samuelrecords.bigcartel.com nebo na emailu (lepší varianta) samuel.records(dot)seznam.cz.

středa 27. května 2026

Fear Of The Known - The Last Song
























12“LP (Phobia Records)

Fear Of The Known jsou mezinárodní hardcore punková kapela. Ano, dá se to tak říct, a pro mnohé budou nejspíš „superkapela“, v sestavě jsou známá jména z legendárních skupin jako Chaos U.K., Disorder, War//Plague, Frustration nebo Rose Rose. Jejich debutové album The Last Song vyšlo v reedici začátkem letošního roku, jak jinak než na Phobia Records. To, že vyjde v dnešní době deska v reedici, může hodně napovědět a určitě nebude od věci, si na tohle album trochu posvítit, věnovat mu pár řádků v recenzi a zbytek je již na každém posluchači. Jak se to již několikrát v minulosti několikrát stalo, label Phobia Records mile překvapil a byla velká škoda, si Fear Of The Known nevšimnout, když jejich nahrávku máme na dosah ruky u lokálního labelu!

Slova „Divide and Rot“ se v úvodní stejnojmenné skladbě nesou nad tóny jako mlha na krajinou. Podívej se na obal, zmutované město a pokud by šlo o krajinu, mohla by být zdevastovaná. Na mysl se mi dere otázka, kdo to má všechno na svědomí? Člověk? Nemusíme to moc rozebírat, pusť si zprávy nebo otevři noviny, dobrých novinek, aby člověk pohledal. A do toho vypouštějí Fear Of The Known album The Last Song. Je to již dávno, nebo se mi to teď aspoň zdá, miloval jsem Gameface, kteří měli písničku pod stejným názvem. Fear Of The Known jsou ale pánové ve zralém věku a zaznamenávají zcela jiný příběh, který je plný vzteku a frustrace. Možná je to právě odlesk doby a věcí, které se dějí kolem nás. Můžeš s tím bojovat, napsat o tom písničku nebo to zcela ignorovat a žít. Písnička „Divide and Rot“ odpálila rozbušku a před sebou máš dalších čtrnáct nasraných skladeb, občas až překvapivě melodických. Je to tlak a tempo je vyrovnané po celé album.

Fear Of The Known hrají na jistotu a album The Last Song není žádný experiment, jak fungovat na dálku. Pánové přinášejí vyhraný hardcore punk staré školy, který je obohacený o množství jiných stylů, v rámci extrémních žánrů. Myslím rock´n´roll a jeho švih, punkový přímočarý tah na branku, crust, street punk, d-beat nebo odlesk starých punkových kapel z UK. Všechny skladby do sebe perfektně zapadají, skvěle se to poslouchá a občas si i řeknu, to jsou skvělé riffy! Dojde i na více melodické pasáže, sóla, ale celý to pěkně tlačí kupředu a má to jiskru. Kombinace melodického crustu a klasického UK punku funguje i v roce 2026. Skvělá jízda od zkušených muzikantů, kteří si něčím prošli a přesně vědí, co a jak chtějí sdělit! Pokud máš rád crust/d-beat, starej UK punk, nemůžeš šáhnout vedle. Repress vyšel na pěkném barevném vinylu! (S)

PS: Zajímavostí by mohlo být, že prý jde o projekt fungující převážně na dálku, členové spolu prakticky nezkoušejí, nahrávání probíhá odděleně napříč kontinenty. To jsem se dočetl na netu:).

phobiarecords.bc.com

Phobia Records

Desku věnovali Phobia Records, díky!