12“LP (PHR Records)
Album Konec světa nás vrací do období, kdy jeden režim odešel a transformoval se v jiný. Jsme v roce 1990 v porevolučním Československu a Šanov 1 vydal svoji debutovou desku. Po 36 letech přináší aktivní vydavatelství PHR Records album Konec světa v reedici. Pamětníkům nechá zavzpomínat a mladým punks nechává ochutnat zvuk punkrocku 90 let v našich končinách. Autentický punk hardcore, odtažitý a nihilistický, z odloučené lokality Teplic. Nejspíš to nebylo v úmyslu, ale s odstupem času lze o nahrávce říct, že je z jistého úhlu pohledu dokumentem své doby.
Co se dělo v 90 letech? Začalo několik významných válek, včetně první a druhé války v Kongu, rwandské občanské války a genocidy, somálské občanské války a občanské války v Sierra Leone v Africe; jugoslávských válek v jihovýchodní Evropě; první a druhé čečenské války na území bývalého Sovětského svazu; a války v Perském zálivu… (wikipedia)
Album Konec světa vyšlo původně v květnu 1990 na Globus International a jeho reedice v květnu 2026. Deska patřím k silným nahrávkám z 90tek a bude i jednou z první porevolučních punkových nahrávek. Nahrávka vznikla v roce 1990 a ve stejném roce i vyšla. Byla to doba, kdy bylo možné vinylové desky sehnat v obchodech s muzikou a CD medium teprve čekalo na svoji slávu. Václav Havel je prezident, Češi a Slováci se zatím nerozešli a ruská vojska jsou stále na území Československa. Něco začínalo, něco končilo. Přicházela doba změn, očekávání, svoboda byla najednou na dosah. Ve vzduchu byla euforie. Československo se orientuje na západ a dohoda o odchodu ruských vojsk je na dohled. Další poměrně temná stránka té doby je v rukou „bílých jezdců“, díky kterým se v ČR v následujících letech stane množství rasově motivovaných vražd, na které se nesmí nikdy zapomenout!
PHR Recods je svojí systematickou archeologickou činností dobře známý. Reedice starých nahrávek vrací do života na vinylech a perfektně zpracovaných. Jinak tomu není ani u tohoto vydání. Skvělý gatefold obal, opravdu perfektně udělaný, masivní insert, barevný vinyl v černém sáčku a remasterovaný zvuk od Otyna (Davos Records). Reedice jak má být a je za ní velký kus práce. Titulka je klasická, název alba, kapely a berlínská zeď, což je svým způsobem symbolické.
Tohle nejsou zásnuby, to je blbost, já budu mít průser, všichni stranou, vyrovnejte účet a vodcházíte, konečná… zkrácená verze legendárního intra otevírající desku Konec světa po kterém začne písnička Děti, děti velkej činů a revoluce. Následuje skvělá pecka Voják ve vězení…
Hubu ti zavírá, když chceš říct, že se ti nelíbí
Máš rád to svý a to tě stojí okovy na zápěstí
Už je tam máš
Zaklapnutý rukama, co budou pořád volný
Jsme zatlučeni do země, kde nás temnem dáví, temnem dáví
Nevylezeš!!!
Opět symbolické pro dobu před Sametovou revolucí. Konec světa je k poslechu na profilu PHR Records a řekl bych, že to bude deska, kterou bude spousta lidí znát nazpaměť. Alespoň starších ročníků. Jasná věc, měl jsem tohle album doma taky, na desce i kazetě, ale někomu jsem ho pak daroval. Na desce Konec světa se mi líbilo její autentické nihilistické vyznění, silný zpěv a zajímavé texty, které odrážely svoji dobu. A myslím, že je to tam i dneska! Tenkrát jsem to tak určitě cítil. Šanov 1 hráli zajímavý mix ve kterém jsem cítil underground, punk a hlavně hardcore. Bylo to zajímavě proložené, alespoň pokud se budu bavit o Konci světa. Určitě to nebyla nejlepší studiovka na světě, ale deska měla svoji sílu, „šlapala“ a byla autentická. Když nahrávku slyším dnes, přináší mi spoustu vzpomínek, hlavně na tu dobu. Pěkných, normálních, hudebních, civilních, ale i odporných. Pár desek z 90tek jsem s odstupem času i zničil, neprodal, zničil. Na albu je i česká předělávka námořnické odrhovačky Friggin’ in the Riggin’ kterou v roce 1978 nebo 1979 přehráli Sex Pistols. Verze Šanov 1 se na album jmenuje Hysterie 1990, z dnešního pohledu opět s trefným textem.
My budeme jiný.
My budeme jiný.
My budeme lepší než ti
Co před náma byli.
Deska je doplněná obsáhlým insertem, dostaneš spoustu informací o písničkách a dění kolem kapely. Opět se vyplatí se k poslechu vzít do ruky bibli Československého punku a hardcore před rokem 1989 – Kytary a řev aneb co bylo za zdí (R.I.P. Filip Fuchs), kde můžeš mozaiku informací opět poměrně slušně doplnit. Deska své doby, obraz punku z roku 1990. (S)
Desku věnovali PHR Records, díky!





















